Çfarë është Threads? Krejt çfarë dihet deri më tani për ‘vrasësin e mundshëm të Twitter’

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Meta, kompania mëmë e Facebook, të mërkurën lansoi zyrtarisht konkurrentin e saj për Twitter, Threads, pasi fillimisht konfirmoi planet e saj për aplikacionin vetëm tre muaj më parë.

Dhe Threads tashmë ka një fillim të fuqishëm: aplikacioni pati 30 milionë regjistrime në vetëm një ditë, sipas kompanisë, duke përfshirë një numër të madh markash, të famshëm, gazetarë dhe shumë të tjerë të shquar, përcjell Telegrafi.

Gjërat në Threads natën e së mërkurës filluan paksa si dita e parë e shkollës, me adoptuesit e hershëm që nxitonin të provonin aplikacionin dhe të shkruanin postimet e tyre të para – dhe disa pyesnin nëse aplikacioni mund të përfundonte të ishte “vrasësi i Twitter-it”.

Që nga mëngjesi i së enjtes, Threads ishte aplikacioni më i mirë falas në App Store të Apple dhe një temë kryesore në trend në Twitter.

Këtu është gjithçka që dimë deri më tani për Threads të Meta-s:

Çfarë është Threads?

Threads është një aplikacion i ri nga kompania mëmë e Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Platforma duket shumë si Twitter, me një burim postimesh kryesisht të bazuara në tekst – megjithëse përdoruesit mund të postojnë gjithashtu foto dhe video – ku njerëzit mund të kenë biseda në kohë reale.

Meta tha se mesazhet e postuara në Threads do të kenë një kufi prej 500 karakteresh.

Ngjashëm me Twitter-in, përdoruesit mund t’u përgjigjen, të ripostojnë dhe të citojnë postimet e të tjerëve në Threads.

Por aplikacioni ndërthur gjithashtu sistemin ekzistues estetik dhe të navigimit të Instagram-it dhe ofron mundësinë për të ndarë postimet nga Threads direkt në Instagram Stories.

Llogaritë në Threads gjithashtu mund të renditen si publike ose private. Llogaritë e verifikuara në Instagram verifikohen automatikisht në Threads.

“Vizioni për Threads është të krijojë një opsion dhe hapësirë publike miqësore për bisedë”, tha CEO i Meta, Mark Zuckerberg në një postim në Threads pas lansimit. “Shpresojmë të marrim atë që Instagram bën më mirë dhe të krijojmë një përvojë të re rreth tekstit, ideve dhe diskutimit të asaj që keni në mendjen tuaj”.

Disa përdorues përjetuan defekte të herëpashershme dhe probleme me ngarkimin e përmbajtjes në orët e para pas lansimit të Threads, por kjo është e pritshme kur miliona përdorues bashkohen dhe përdorin një aplikacion menjëherë.

Si regjistroheni? (Dhe a mund të largoheni?)

Përdoruesit regjistrohen përmes llogarive të tyre në Instagram dhe mbajnë të njëjtin emër përdoruesi, fjalëkalim dhe emër llogarie, megjithëse mund të modifikojnë biografinë e tyre për të qenë unik për Threads.

Përdoruesit mund të importojnë gjithashtu listën e llogarive që ndjekin drejtpërdrejt nga Instagram, duke e bërë shumë të lehtë ngritjen dhe funksionimin në aplikacion.

Por nuk është aq e lehtë të lini Threads. Ndërsa përdoruesit mund të çaktivizojnë përkohësisht profilet e tyre përmes seksionit të cilësimeve në aplikacion, kompania thotë në politikën e saj të privatësisë se “profili juaj Threads mund të fshihet vetëm duke fshirë llogarinë tuaj në Instagram”.

Disa përdorues kanë ngritur gjithashtu shqetësime për sasinë e të dhënave që Threads, si Instagram, mund të mbledhin rreth përdoruesve, duke përfshirë vendndodhjen, kontaktet, historinë e kërkimit, historinë e shfletimit, informacionin e kontaktit dhe më shumë, sipas Apple App Store.

Ku është i disponueshëm Threads?

Threads është i disponueshëm në 100 vende dhe më shumë se 30 gjuhë përmes iOS dhe Android të Apple, sipas kompanisë.

A mund të jetë Threads ‘vrasësi i Twitter’?

Threads është vetëm platforma më e fundit e lansuar në muajt e fundit me shpresën për të “rrëzuar” Twitter-in si aplikacionin kryesor për biseda publike në kohë reale.

Por mund të ketë shanset më të mëdha për sukses.

Shumë përdorues të Twitter kanë shprehur dëshirën për një alternativë që kur Musk mori përsipër platformën në fund të vitit të kaluar.

Çështjet e shpeshta teknike dhe ndryshimet e politikave kanë bërë që disa përdorues të rëndësishëm të Twitter të shkojnë drejt largimit.

Meta ka të paktën një hap të rëndësishëm në raport me Twitter: sasinë e bazës së saj ekzistuese të përdoruesve.

Meta shpreson të “kapë” të paktën disa prej më shumë se 2 miliardë përdoruesve aktivë globalë të Instagram me aplikacionin e ri.

Kjo është shumë më e lartë nëse krahasohet me bazën aktive të përdoruesve të Twitter, e cila është diku rreth 250 milionë.

“Do të duhet pak kohë, por mendoj se duhet të ketë një aplikacion për biseda publike me 1 miliard+ njerëz në të”, tha Zuckerberg në një postim në Threads. “Twitter ka pasur mundësinë ta bëjë këtë, por nuk e ka arritur atë. Shpresojmë se do ta bëjmë”.

Në një postim në Twitter të enjten, CEO-ja e re e Twitter, Linda Yaccarino, dukej se pranoi lëshimin e aplikacionit rival, duke e quajtur Twitter-in “të pazëvendësueshëm”.

“Ne jemi imituar shpesh – por komuniteti i Twitter nuk mund të ‘dyfishohet’ kurrë”, tha ajo.

Shkalla dhe infrastruktura ekzistuese e Metës mund të luajnë në avantazhin e tyre, gjithashtu, thuhet në shkrimin e CNN, përcjell Telegrafi.

Ndërsa shumë nga konkurrentët e tjerë të Twitter të shfaqur muajt e fundit u kanë kërkuar përdoruesve të bashkohen në listat e pritjes ose të marrin ftesa për t’u regjistruar, vetëm që duhet të punojnë për të rikrijuar rrjetin e tyre në faqen e re, Threads e bën jashtëzakonisht të lehtë për përdoruesit që të fillojnë.

Por CEO i Instagram, Adam Mosseri, vuri në dukje në një video të postuar në platformë se sfida për platformat e reja të mediave sociale shpesh nuk është t’i detyrosh përdoruesit të regjistrohen, por t’i mbash ata të angazhuar afatgjatë.

Në veçanti, Meta do të duhet të punojë për të parandaluar spam-et, ngacmimet, teoritë e konspiracionit dhe pretendimet e rreme në Threads, çështje që kanë bërë që shumë përdorues të “hidhërohen” në Twitter.

Nisja e platformës së re vjen pasi Meta pushoi nga puna më shumë se 20,000 punëtorë duke filluar nga nëntori i kaluar, duke përfshirë përvojën e përdoruesit, mirëqenien, politikat dhe punonjësit e analizës së rrezikut. Ai gjithashtu vjen si sezon fushate të “që fillon të ndezët” për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 në SHBA, me disa ekspertë që paralajmërojnë për një valë të ardhur keqinformimi.

Në këtë drejtim, Meta thotë se Udhëzimet e saj në Komunitet do të zbatohen për Threads, ashtu si aplikacionet e tjera të saj.

Çfarë ka tjetër për Meta-n?

Për Meta, Threads mund të jetë një mënyrë për të marrë kohë shtesë të angazhimit nga baza e saj masive ekzistuese e përdoruesve.

Edhe pse nuk ka ende reklama në platformë, Threads gjithashtu mund të plotësojë përfundimisht biznesin kryesor të reklamave të Meta-s.

Për Zuckerberg, megjithatë, “fitorja e vërtetë” mund të jetë ajo në raport me rivalin e tij, Musk, me të cilin javët e fundit ka bërë plane për t’u përfshirë “në një luftë në kafaz”.

Por ndoshta të fitosh në betejën e rrjeteve sociale është edhe më mirë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-