Diskriminimi i femijeve me “Sindromen Down” ne komunën e Dragashit

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Duhet te behet me shume per te drejten e shkollimit te femijeve te prekur me Down Syndrome .

Komuna e Dragashit nuk ka qerdhe per femije gjithashtu nuk ka asnje gje qe femijve me Down Syndrome te iu lehtesohet shkollimi i tyre, femijet me nevoja te vecanta duhet te shkojne ne Prizren, gje qe i bie te udhetojne nje ore me makine, a kane mundesi prinderit ta bejne kete pune qe per cdo dite!?

Pergjegjeja eshte JOOO, sepse duke i njohur kushtet ekonomike ne Republiken e Kosoves, eshte e pamundur per prinderit te udhetojne per cdo dite qe te shkollohet femija i tyre qe eshte i prekur me Down Syndrome apo edhe me ndonje diagnoze tjeter,
Ne komunen e Dragashit nuk ka as shkolle profesionale qe femijet ne moshen e pubertetit te ndjekin nje arsimin profesional, per fat te keq ky eshte realiteti ne Kosove.
Asnje femije me nevoja te veçanta nuk eshte i arsimuar ne komunen e Dragashit .

Turp per kete Komune
Harroni liberalizimin SHQIPTAR ende nuk i keni plotesu edhe nevojat me elementare te nje shteti Turp per kete shtet
Me erdhi nje mesazh ne Fb ku prinderit kerkojne te drejta me shume ne Komunen e Dragashit
Pershendetje z. Leonora
Eshte shqetsues fakti se shoqeria nuk po ben asgje per femijet e prekur me down sindrom ,djali im eshte 15 vjeqar, saktesisht i lindur me 5 janar te vitit 2000
Nuk ka arsimim, nuk e ka asnje te drejt, a mundet kush me na ndihmu qe femija im te integrohet ne shoqeri dhe te kete te drejten e nje arsimi profesional, transport te organizuar nuk kemi, qdo dite ta dergoj une ne shkolle ne Prizren dhe kjo eshte problem qe ta realizoj!

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-