EarthRoamer SX 2023 – “shtëpia motorike” e cila është e përshtatshme edhe për terren malor

Opoja.net Opoja.net Teknologji

EarthRoamer është i njohur për konvertimin e kamionëve të mëdhenj në kamionë të terrenit malor për ata kampistë që e marrin seriozisht kampin. Dhe për herë të parë, kompania me bazë në Kolorado po përdor shasinë e Chevy për krijimet e saj të mëdha në formën e EarthRoamer SX 2023.

Bazuar në shasinë Chevrolet Silverado 6500 HD, motori masiv përdor një motor Duramax 6.6L turbodiesel V8, duke dërguar të gjithë fuqinë te rrotat nëpërmjet një transmetimi me 6 shpejtësi.

Krahasuar me linjën kryesore LTi të EarthRoamer, SX vjen me kapacitete të shtuara të ujit dhe karburantit, pamje të plotë të dritares 270 gradë, një njësi larëse/tharëse opsionale dhe një kapacitet masiv energjie me bateri litium-jon prej 18,000 vat – duke u siguruar që aventurat më të largëta në natyrë janë ende aq të rehatshme sa shtëpia, raporton motor1.

Duke vazhduar traditën e EarthRoamer për përdorimin e materialeve të lehta për trupin, SX vjen me një konstruksion me fibër karboni me vakum.

Procesi, i cili quhet Procesi i Infuzionit me Vakum (VIP), krijon dhe lidh dy lëkura me fibër karboni me një bërthamë strukturore shkumë, duke rezultuar në një trup monokok me fibër karboni që është shumë më i fortë dhe më i lehtë se çdo trup tradicional i RV.

Mbështetja e këtij trupi masiv, por relativisht të lehtë, është një grup gomash Goodyear 43-inç në rrota të tipit ushtarak. Të vlerësuara me shpejtësi maksimale prej 130kMh, gomat janë të dizajnuara për kushte të gjithanshme drejtimi dhe janë të gatshme për të kaluar pa pengesë çdo terren.

Ndërkohë që eksterieri duket jo miqësor, kabina e EarthRoamer synon të jetë komode dhe luksoze, me pajisje moderne që do të dëshironit në një shtëpi motorike. Kabina mund të strehojë gjashtë persona – secili i trajtuar me një interier të dizajnuar në mënyrë inteligjente dhe me një banjë pos si në shtëpi.

EarthRoamer SX 2023 u shfaq në SEMA Show 2022 dhe thuhet se ka një çmim bazë prej 961,767 eurove (995,000 dollarë), një shifër kjo e madhe për një shtëpi motorike. /Telegrafi

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-