Edicioni i Pestë i Garës së Intelegjencës EUREKA, konkurentë 64 nxënës nga Opoja

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kultura Opoja

Gjimnazi Hasan Nahi në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë Atmosfera organizon edicionin e pestë me radhë Gara e Intelegjencës “EUREKA 5”.

Me datën 16 Dhjetor 2017, ditën e shtune në ora 11:00 do të mbahet në të gjithë Kosovën në shkollat e përcaktuara nga Komunat përkatëse testi i fazës së parë të kësaj gare tashmë tradicionale të miratuar dhe të përkrahur nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë si dhe DKA-të (Drejtoritë Komunale të Arsimit) në të gjithë Kosovën.

Gara EUREKA 5 sfidon dijen e mbi 2000 nxënësve më të mirë nga e gjithë Kosova të përzgjedhur nga Klasat e 9-ta nga më se 26 komuna të ndryshme të Kosovës.

Në mesin e 2000 nxënësve ku 64 nga ta janë nga Opoja do të përzgjidhen 250 finalistë ku do të garojnë në fazen finale të Garës Eureka e cila do të mbahet me 17 Mars 2018 , ora:11:00 në ambientin e Gjimnazit Hasan Nahi në Prishtinë.

Qëllimi dhe synimi i organizimit të kësaj gare është që të gjithë bashkarisht t’i dalim për zot brezit të ri të vendit tonë duke i inkurajuar dhe motivuar për dijen  dhe shkencën dhe njëkohësisht duke rritur cilësinë e arsimit ku llogaritet si investim më i mirë për një të ardhme më të ndritur dhe sigurt për atdheun tonë, theksoi Drejtori i Gjimnazit  Hasan Nahi z.Bashkim  Çmega.

Në këtë garë i jipet mundësia që çdo nxënësi nga klasat e 9-ta të garojë, të zhvillojë mënyrën e të kuptuarit, arsyetuarit dhe logjikuarit të tij dhe  të zbulojë talentin e vet.

Për komunën e Prishtinës testi i Eurekës do të mbahet në ora: 11:00në shkollën “Faik Konica” në Qendër të Prishtinës.

Në këtë institucion arsimor punojnë edhe mesimdhënësit nga treva jonë Aid Qafleshi si profesor i Gjuhës Shqipte dhe Senad Arifi, profesor i Gjuhës Angleze./ Opoja Sot
/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-