Elon Musk thotë se Twitter do të ketë një “këshill për moderimin e përmbajtjes”

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Elon Musk, pronari i ri i Twitter, thotë se kompania po ngre një këshill për të marrë vendime të rëndësishme moderimi në kompani. Në një postim në Twitter të premten, Musk tha se “këshilli” do të ketë “pikëpamje shumë të ndryshme” dhe se “asnjë vendim i rëndësishëm i përmbajtjes ose rivendosje e llogarisë nuk do të ndodhë përpara se të mblidhet ai këshill”.

Disa orë më vonë, ai e sqaroi deklaratën e tij me një status, duke shpjeguar se, “Për të qenë shumë i qartë, ne nuk kemi bërë ende asnjë ndryshim në politikat e moderimit të përmbajtjes së Twitter”, pasi ai drejton shpejt përvojën e të bërit drejtues mediatik, transmeton Telegrafi.

Një pjesë e arsyetimit të pretenduar të Musk për blerjen e Twitter-it varet nga bërja e tij një platformë për “fjalën e lirë” dhe ai ka thënë se do të konsideronte të lejonte figurat e diskutueshme si ish-presidenti Donald Trump të riktheheshin në platformë. Me njoftimin e së premtes, duket sikur ai po e vendos atë lloj vendimi në duart e një këshilli, raporton The Verge.

Tweet-i nuk përmban asnjë detaj se çfarë lloj pikëpamjesh kërkon të ketë Musk në këshill, sa njerëz do të jenë në të, si do të emërohen ose si është i ndryshëm nga moderimi i përmbajtjes dhe ekipet e politikave që tashmë ekzistojnë në kompani.

Megjithatë, Musk e ka bërë të qartë se ai nuk është dakord me mënyrën se si funksionojnë sistemet ekzistuese të moderimit të platformës; kur mori kontrollin e kompanisë, ai shkarkoi disa drejtues, duke përfshirë shefin e politikave Vijaya Gadde, vendimet e të cilit ai i kritikoi publikisht në prag të blerjes së kompanisë.

Kompanitë e tjera të mediave sociale kanë provuar një qasje në dukje të ngjashme – Meta ka bordin e saj mbikëqyrës, i cili është menduar të jetë një organizatë e pavarur që sundon mbi platformën e Facebook dhe vendimet e moderimit. Megjithatë, kritikët kanë ngritur pyetje rreth asaj se sa fuqi ka në të vërtetë bordi për të zbatuar vendimet e tij.

Reklama

Ekziston gjithashtu një rrjet legjislacioni të mundshëm që mund të diktojë se si kompanitë e teknologjisë janë në gjendje të moderojnë platformat e tyre, gjë që mund të kufizojë se çfarë lloj vendimesh moderimi mund të marrin Twitter dhe platformat e tjera, pavarësisht se cilat ideale të “fjalës së lirë” synojnë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-