Elon Musk ‘zgjidh’ mosmarrëveshjen e Apple për ‘heqjen e Twitter nga dyqani i iPhone’

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Elon Musk ka thënë se ka “zgjidhur” një keqkuptim me Apple lidhur me pretendimin e tij se Twitter po kërcënohej me heqje nga dyqani i aplikacioneve të prodhuesit të iPhone.

Pronari i ri i Twitter-it postoi të mërkurën se ai kishte pasur një “bisedë të mirë” me CEO të Apple, Tim Cook dhe se Apple “nuk e kishte menduar kurrë” heqjen e platformës së mediave sociale nga dyqani i aplikacioneve të saj.

Të hënën, Musk përdori llogarinë e tij në Twitter për të pohuar se Apple kishte hapur heqjen e Twitter për arsye të paspecifikuara. Drejtori Ekzekutiv i Tesla-s më pas tregoi se ishte i lidhur me standardet e moderimit në Twitter, ndërsa ai lançoi një seri postimesh duke kritikuar Apple duke përfshirë politikën e saj për të marrë një ulje deri në 30% nga shitjet e aplikacioneve.

Studimi i postimeve të Musk të hënën në Twitter përfshinte një mesazh duke etiketuar Tim Cook në të cilin ai pyeti “çfarë po ndodh këtu”. Një takim mes Musk dhe Cook duket se pasoi shpërthimin. Disa orë përpara se të dërgonte postimin e “keqkuptimit” të mërkurën, Musk postoi një klip të shkurtër të një pellgu për të cilin tha se ishte në selinë e Apple, duke falënderuar Tim Cook që “më mori përreth”.

Pretendimi origjinal i Musk se Apple po kërcënonte të hiqte Twitter nga dyqani i aplikacioneve të saj tregoi një thellim të problemeve financiare të platformës. Drejtori ekzekutiv i Tesla-s ka pranuar tashmë se Twitter ka pësuar një “rënie masive të të ardhurave” për shkak të reklamuesve që ndaluan shpenzimet e tyre në platformë, duke reflektuar shqetësimet për një rritje të përmbajtjes së papërshtatshme në platformë pas marrjes së Musk.

Megjithatë, sanksionimi nga një prej shpërndarësve kryesorë të aplikacioneve të Twitter – krahas dyqanit Play të Google – do ta ndërpresë platformën nga klientët e mundshëm. Muajin e kaluar, ish-kreu i besimit dhe sigurisë së Twitter, Yoel Roth, e përshkroi një skenar të tillë si “katastrofik”. Udhëzimet e dyqanit të aplikacioneve të Apple deklarojnë se kompania nuk do të pranojë aplikacione që prodhojnë përmbajtje ose sjellje që “ne besojmë se është jashtë linjës”. Musk kohët e fundit postoi një prezantim të brendshëm që tregonte se numrat e përdoruesve ditorë të Twitter-it rriteshin mbi 250 metra, krahasuar me pak më pak se 238 milionë në verë.

Musk, një i vetë-përshkruar “absolutist i fjalës së lirë”, ka rivendosur llogarinë e Donald Trump në Twitter dhe ka shpallur një amnisti për llogaritë e pezulluara përgjithmonë. Gjithashtu doli këtë javë se Twitter nuk do të zbatojë më politikën e tij kundër dezinformatave të Covid-19.

FILES-US-INTERNET-TWITTER-MUSK
(FILES) Në këtë fotografi të skedarit të marrë më 28 tetor 2022, shenja e Twitter shihet në selinë e tyre më 28 tetor 2022 në San Francisko, Kaliforni. Twitter tha se do të fillojë të pushojë nga puna më 4 nëntor 2022, pasi pronari i ri miliarder Elon Musk lëviz shpejt pas marrjes së tij të madhe për ta bërë platformën e mesazheve financiarisht të shëndetshme. (Foto nga Constanza HEVIA / AFP) (Foto nga CONSTANZA HEVIA/AFP nëpërmjet Getty Images)
“Vëzhguesi më efektiv i shtypit”: Owen Jones, Arwa Mahdawi dhe më shumë se si Twitter ndryshoi gazetarinë
Lexo më shumë
Reklamim

Musk u kritikua nga Bashkimi Evropian për moderimin e përmbajtjes të mërkurën, kur Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, paralajmëroi Twitter duhet “të rrisë ndjeshëm” përpjekjet për t’u pajtuar me legjislacionin e ri në internet që mbulon çështje, duke përfshirë gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimin.

Ndërhyrja mbi Aktin e Shërbimeve Dixhitale (DSA) nga Thierry Breton, komisioneri i BE-së për tregun e brendshëm, sinjalizoi se Twitter ishte në rrezik të një gjobe të konsiderueshme apo edhe një ndalimi, të cilat janë ndër dënimet për shkeljet e aktit.

Megjithatë, Breton tha se një video-telefonatë me Musk në lidhje me DSA ishte “konstruktive” dhe se CEO i Tesla ishte “angazhuar të respektonte” aktin./The guardian

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-