EUROPOL publikon pamjet nga operacioni në narko-bankë në Spanjë (VIDEO)

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

EUROPOL i ka publikuar pamjet e rrjetit masiv ndërkombëtar të krimit të organizuar i cili u shkatërrua muaj më parë në një operacion të përbashkët midis Gardës Civile Spanjolle dhe Byrosë Kriminale Gjermane të Hamburgut. Rrjeti kriminal i ndërprerë ofronte shërbime financiare për organizata të ndryshme kriminale të lidhura kryesisht me trafikun e drogës.

 

Gjatë një dite aksioni në maj të vitit 2022, forcat e zbatimit të ligjit kryen 50 kontrolle nëpër shtëpi në të gjithë Spanjën dhe qytetin gjerman të Hamburgut, duke çuar në arrestimin e 44 personave me kombësi kineze, spanjolle, marokene dhe gjermane. Dita e aksionit gjithashtu bëri që autoritetet të lëshonin 19 urdhërarreste ndërkombëtare dhe konfiskuan më shumë se 4 milionë euro në para, bizhuteri dhe 23 automjete luksoze. Europol koordinoi bashkëpunimin midis vendeve dhe vendosi tre specialistë në vend gjatë ditës së aksionit.

Aksioni i cili u krye në maj të këtij viti, është dokumentuar tashmë edhe me video e cila u publikua të enjten e të cilën mund ta shihni më poshtë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-