Facebook planifikon të ndryshoj emrin e aplikacionit, cili do jetë emri i ri?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Shefi Ekzekutiv Mark Zuckerberg planifikon të zbulojë emrin e ri të kompanisë mëmë në konferencën e tij vjetore në Connect më 28 tetor, por ai mund të zbulohet më shpejt.

Facebook do të riemërohet me një emër të ri javën e ardhshme në një përpjekje për t’u distancuar nga një seri skandalesh të turpshme, shkruan lajmi.net.

Faqja dhe aplikacioni origjinal i mediave sociale i firmës – Facebook – ka të ngjarë të mbajë emrin e saj, por Facebook Inc., kompania mëmë e cila gjithashtu zotëron Instagram dhe WhatsApp, do të riemërtohet.

Shefi Ekzekutiv Mark Zuckerberg planifikon të zbulojë emrin e ri të kompanisë mëmë në konferencën e tij vjetore në Connect më 28 tetor, por ai mund të zbulohet më shpejt.

Ndryshimi ka të ngjarë të pozicionojë aplikacionin e mediave sociale të Facebook si një nga shumë produktet nën një kompani mëmë, i cili do të mbikëqyrë produkte si Instagram, WhatsApp, Oculus dhe më shumë.

Ai gjithashtu do të ndihmojë në distancimin e markës kryesore të firmës në mediat sociale nga publiciteti i keq në të ardhmen.

Facebook tha se nuk komenton thashethemet apo spekulimet mbi lëvizjen e përfolur.

Në vitin 2019, Komisioni Federal i Tregtisë gjobiti Facebook -un me 5 miliardë dollarë për lejimin e korrjes së 87 milionë profileve amerikane për informacionin e përdorur për reklamat politike nga firma britanike Cambridge Analytica.

Disa nga reklamat u përdorën për të ndihmuar fushatën e 2016 të ish -presidentit Donald Trump.

Senatori demokrat Richard Blumenthal e filloi seancën duke e quajtur Facebook -un ‘moralisht të falimentuar’ dhe kritikoi Zuckerberg për lundrimin në Hawaii me gruan Priscilla Chan në vend që t’u përgjigjej pyetjeve të ligjvënësve.

Senatori Ed Markey gjithashtu grumbulloi miliarderin e teknologjisë që mungonte, duke iu drejtuar atij me emër gjatë seancës për ta paralajmëruar se “Kongresi do të ndërmarrë veprime” me ose pa ndihmën e tij.

Mark mban një rol shumë unik në industrinë e teknologjisë, pasi ai mban mbi 55% të të gjitha aksioneve të votimit për Facebook. Nuk ka kompani të ngjashme të fuqishme që kontrollohen në mënyrë të njëanshme, ‘tha ajo. “Aktualisht askush nuk e mban përgjegjës përveç vetes”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-