Facebook ra, por fajet kush i ka?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Shërbimet e mediave sociale Facebook, WhatsApp dhe Instagram po rifillojnë dhe funksionojnë pas një ndërprerjeje që zgjati gati gjashtë orë, thotë Facebook.

Kjo platform fajësoi një çështje teknike të brendshme, e cila jo vetëm që preku shërbimet e Facebook, por thuhet se edhe lejet e punës së punonjësve dhe emailat.

Shërbimet u ndërprenë nga rreth orës 16:00 deri rreth orës 22:00 të së hënës.

Por kompania tha se nuk kishte “asnjë provë që të dhënat e përdoruesve ishin komprometuar”.

Sheera Frenkel, reportere e teknologjisë e New York Times, tha për programin Today se arsyeja pse u desh kaq shumë kohë për të rregulluar ishte sepse “njerëzit që përpiqen të kuptojnë se cili ishte ky problem nuk mund të hynin as fizikisht në ndërtesë” për të punuar jashtë asaj që kishte shkuar keq.

Në një deklaratë, Facebook tha se ndryshimi i gabuar i konfigurimit ndikoi në mjetet dhe sistemet e brendshme të kompanisë, të cilat ndërlikuan përpjekjet për të zgjidhur problemin.

Downdetector, i cili gjurmon ndërprerjet, tha se pati rreth 10.6 milionë raporte problemesh në të gjithë botën. Sidoqoftë, numri real i njerëzve të prekur është shumë më i lartë: më shumë se 3.5 miliardë njerëz përdorin Facebook, Messenger, Instagram dhe Whatsapp.

Sipas faqes së internetit të biznesit Fortune, kjo gjithashtu i kushtoi themeluesit të Facebook Mark Zuckerberg rreth 6 miliardë dollarë (4.4 miliardë) në një moment ndërsa aksionet ranë, raporton BBC.

Zuckerberg u ka kërkuar falje atyre që u prekën nga ndërprerja.

Disa njerëz gjithashtu raportuan probleme duke përdorur platformën e  Facebook, Oculus, dhe aplikacionet që kërkojnë hyrje në Facebook u prekën, përfshirë Pokemon Go.

Një ndërprerje e kësaj shkalle për një kohë kaq të gjatë është e rrallë. Një ndërprerje e vitit 2019 e la Facebook dhe aplikacionet e tij të tjera kryesisht të paarritshme në të gjithë botën për më shumë se 14 orë.

Disa kompani të tjera të teknologjisë, përfshirë Reddit dhe Twitter, u tallën me vështirësitë e gjigantit të mediave sociale.

Përçarja vjen një ditë pas një interviste me një ish -punonjës të Facebook i cili zbuloi dokumente në lidhje me kompaninë.

Frances Haugen tha për CBS të dielën se kompania i kishte dhënë përparësi “rritjes mbi sigurinë”.

Të martën ajo do të dëshmojë para një nënkomiteti të Senatit në një seancë të titulluar “Mbrojtja e Fëmijëve Online”, në lidhje me kërkimin e kompanisë mbi efektin e Instagramit në shëndetin mendor të përdoruesve të rinj.

Shumë ndërprerje zgjidhen mjaft shpejt. Ata shpesh lokalizohen gjithashtu, me disa njerëz të paaftë për të hapur një faqe në internet që mund të shihet në një vend tjetër.

Sidoqoftë, kjo ndërprerje ishte globale dhe preku të gjitha spin-offet e shumta të Facebook.

Gjatësia e kohës kur ishte jashtë rrjetit është gjithashtu e pazakontë. Kishte raporte për “kaos” në selinë e Facebook, ndërsa teknikët u përpoqën për ta rregulluar problemin.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-