Facebook sjell detajet – njoftimi i plotë i kompanisë, pas kthimit në funksion të tri rrjeteve sociale

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Rrjeti social Facebook fajësoi “një ndryshim të gabuar në konfigurim” për një bllokim gati gjashtë orësh që parandaloi tre miliardë e gjysmë përdoruesit e tyre që të hynin në mediat sociale dhe shërbimet e mesazheve si WhatsApp, Instagram dhe Messenger.

Largimi i Facebook-ut nga rrjeti global ishte goditja e dytë për atë gjigant të mediave sociale në disa ditë pasi një sinjalizues të dielën akuzoi kompaninë se shpesh favorizonte fitimet në vend që të shtypte gjuhën e urrejtjes dhe dezinformatat.

Ndërsa bota u mbush me aplikacione konkurruese si Twitter dhe TikTok, aksionet e Facebook ranë 4.9 për qind, rënia e tyre më e madhe ditore që nga nëntori i vitit të kaluar, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

Por çfarë ndikoi që rreth 3,5 miliardë përdorues të këtyre platformave të mbetnin “jashtë”?

Në këtë drejtim, Facebook ka ardhur me një njoftim, të cilin ua sjellim të plotë:

“Për të gjithë njerëzit dhe bizneset në të gjithë botën që varen nga ne, na vjen keq për shqetësimin e shkaktuar nga ndërprerja e sotme në platformat tona.

Ne kemi punuar sa më shumë që të jetë e mundur për të rivendosur qasjen, dhe sistemet tona tani janë duke u aktivizuar.

Shkaku themelor i kësaj ndërprerje gjithashtu ndikoi në shumë nga mjetet dhe sistemet e brendshme që përdorim në operacionet tona të përditshme, duke i ndërlikuar përpjekjet tona për të diagnostikuar dhe zgjidhur shpejt problemin.

Ekipet tona inxhinierike kanë mësuar se ndryshimet e konfigurimit në ruterët mbështetës që koordinojnë trafikun e rrjetit midis qendrave tona të të dhënave shkaktuan çështje që ndërprenë këtë komunikim.

Kjo pati një efekt kaskadues në mënyrën se si komunikojnë qendrat tona të të dhënave, duke i ndaluar shërbimet tona.

Shërbimet tona tani janë përsëri në internet dhe ne po punojmë në mënyrë aktive për t’i kthyer ato plotësisht në funksionimet e rregullta.

Ne duam ta bëjmë të qartë në këtë kohë ne besojmë se shkaku kryesor i kësaj ndërprerje ishte një ndryshim i gabuar i konfigurimit.

Ne gjithashtu nuk kemi dëshmi se të dhënat e përdoruesve janë komprometuar si rezultat i kësaj periudhe.

Njerëzit dhe bizneset në të gjithë botën mbështeten tek ne çdo ditë për të qëndruar të lidhur.

Ne e kuptojmë ndikimin e ndërprerjeve si këto në jetën e njerëzve dhe përgjegjësinë tonë për t’i mbajtur njerëzit të informuar në lidhje me ndërprerjet në shërbimet tona.

Ne kërkojmë falje për të gjithë ata që janë prekur dhe po punojmë për të kuptuar më shumë për atë që ndodhi sot, në mënyrë që të vazhdojmë ta bëjmë infrastrukturën tonë të tillë që e merr veten shpejt”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-