Facebook-u sot feston ditëlindjen e 19-të, tre miliardë përdorues të regjistruar

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Ditëlindja e Facebook festohet çdo vit më 4 shkurt.

Facebook u krijua më 4 shkurt 2004 nga pronari i aplikacionit, Mark Zukerberg. Facebook është, deri më sot, rrjeti më i popullarizuar i mediave sociale me rreth tre miliardë përdorues të regjistruar në këtë rrjet.

Facebook-u është arsyeja kryesore që shumica e miqve e dinë ditëlindjen tuaj.

Facebook është një platformë falas që funksionon vetëm me paratë e reklamave.

Historia e Facebook filloi në vitin 2004. Por para kësaj, Zuckerberg filloi Facemash në vitin 2003 kur ai studionte në Harvard. Ishte një shërbim online për studentët për të gjykuar atraktivitetin e studentëve të tjerë. Por ata mbyllën Facemash në dy ditë për shkak të shkeljes së politikës së universitetit në marrjen e burimeve. Sidoqoftë, Zuckerberg mësoi nga përvoja dhe u regjistrua në Facebook në janar 2004.

Aplikacioni fillimisht u përdor nga studentët e Harvardit të cilët donin të krijonin një prani në mediat sociale me foto dhe postime. Besueshmëria e tij dhe shtrirja e gjerë e tij bënë që aplikacioni të ngrihej lart. Menjëherë pas suksesit fillestar, shkolla të tjera prestigjioze si Yale dhe Stanford u lejuan gjithashtu të bashkohen.

Deri në qershor 2004, Facebook priti rreth 25 mijë studentë nga shkolla të ndryshme. Suksesi i Facebook bëri që MasterCard, një kompani e kartave të kreditit, të paguante Facebook-un për ekspozimin. Deri në fund të vitit 2004, Facebook arriti një milion përdorues. Rreth kësaj kohe, aplikacioni prezantoi disa nga veçoritë e njohura, si muri i Facebook, etiketimi i imazheve dhe ngarkimet e pakufizuara të fotografive.

Në fund të vitit 2006, Facebook kishte gjashtë milionë përdorues aktivë mujorë. Facebook ofron një përvojë që lidh përdoruesit. Ata sigurojnë që informacioni autentik të përdoret për çdo profil, duke e bërë kështu faqen të besueshme. Reklamuesit u dyndën në Facebook për të kapur tregun online përpara se konkurrentët e tyre të mund të përfitonin nga situata.

Më 13 korrik, Facebook u bë i hapur për këdo mbi 13 vjeç në mbarë botën. Ishte fillimi i epokës së reklamave në rrjetet sociale. Në shkurt 2012, Facebook u bë publik dhe mblodhi 16 miliardë dollarë. Së fundmi Facebook njoftoi ndryshimin e emrit të kompanisë në Meta.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-