Funksioni SOS satelitor i iPhone 14 është gjithashtu i disponueshëm në Evropë

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Funksioni SOS satelitor i destinuar për iPhone 14 është gjithashtu i disponueshëm për përdoruesit në Evropë, d.m.th. në vende të caktuara evropiane.

Siç dihet tashmë, funksioni SOS satelitor përdoret për të kontaktuar shërbimet e urgjencës në rastet kur përdoruesi nuk ka një rrjet standard ose sinjal Wi-Fi. Funksioni fillimisht u përdor për përdoruesit e iPhone 14 në SHBA dhe Kanada, dhe tani është i disponueshëm për ata në Evropë, duke përfshirë Francën, Gjermaninë, Irlandën dhe MB.

Funksioni është krijuar për të ndihmuar përdoruesit e iPhone në situata urgjente, duke i lejuar ata të dërgojnë mesazhe te shërbimet e urgjencës nëse nuk kanë metoda standarde të kontaktit. Pas një përpjekjeje të pasuksesshme kontakti me mjete konvencionale, iPhone 14 ofron opsionin Raporto Emergjencën dhe më pas shfaq një pyetësor të krijuar për të mbledhur informacione rreth situatës së përdoruesit. Përgjigjet dhe vendndodhja e përdoruesit, si dhe lartësia, statusi i baterisë së celularit dhe të dhënat mjekësore, nëse janë të disponueshme, dërgohen te shërbimet e urgjencës. Ekziston gjithashtu një opsion për të njoftuar kontaktet e zgjedhura.

Funksioni SOS tashmë është testuar nga shumë njerëz dhe tashmë ka shpëtuar jetën e një njeriu në Alaskë.

Apple thotë se funksioni do të jetë i disponueshëm në edhe më shumë vende vitin e ardhshëm. Me blerjen e iPhone 14, shërbimi do të jetë falas për një periudhë dyvjeçare, por nuk dihet se sa do të kushtojë pas asaj periudhe falas.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-