Gazetari francez zbulon arsyen pse Benzema nuk u ftua te Franca për fazën e eliminimit direkt në Botëror

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Karim Benzema kurorëzoi vitin më të mirë të karrierës së tij duke fituar Topin e Artë në tetor. Megjithatë, për shkak të një dëmtimi, ai humbi Kampionatin Botëror të Katarit , turne ku donte shumë të shfaqej, duke qenë se nuk ishte pjesë e skuadrës që triumfoi në Rusi në vitin 2018.

Kapiteni i Real Madridit para fillimit të Kupës së Botës dëmtoi kuadricepsin dhe u shërua para fillimit të fazës eliminatore të turneut në Katar. Megjithatë, trajneri Didier Deschamps nuk e ftoi Benzemën që t’i bashkohej skuadrës, edhe pse ishte në listën e tij për Kupën e Botës.

Gazetari francez Romain Molina zbuloi pse Deschamps mori një vendim të tillë. Domethënë, Molina pohon se në Kombëtare është krijuar një kamp lojtarësh që nuk janë në marrëdhënie të mira me Benzemën.

Këto janë, sipas gazetarit të L’Equipe; Antoine Griezmann , Hugo Lloris dhe Paul Pogba.

Griezmann ishte një kundërshtar i madh i rikthimit të Benzemas. Ai beson se kombëtarja franceze, ashtu siç është rregulluar aktualisht, ka marrëdhënie të shkëlqyera brenda ekipit dhe bashkëpunim fantastik në fushë.

Sido që të jetë, Benzema vendosi t’i japë fund karrierës së tij me Francën para pak ditësh. Pavarësisht se shënoi 37 gola në 97 paraqitje, Benzema nuk ishte pjesë e skuadrës për tre garat kryesore në të cilat francezët fituan medalje – Euro 2016 dhe Kupën e Botës në 2018 dhe 2022./Demokracia.com/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-