Gjëja kryesore që duhet të keni parasysh kur lidheni me WiFi e një lokali

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Një zakon që shumë njerëz e kanë kur ulen në një kafene apo restorant është të kërkojnë emrin dhe fjalëkalimin e Wi-Fi.

Megjithatë, kur vjen momenti për t’u identifikuar, duhet të jeni tepër të kujdesshëm pasi një gabim mund t’ju kushtojë shumë informacione personale. Kjo ndodh sepse një truk i zakonshëm i njerëzve të sofistikuar që duan të vjedhin informacion është krijimi i Wi-Fi me emra të ngjashëm me ata që mund t’u besoni, për shembull një kafene. Nëse bëni gabimin e hyrjes, informacioni juaj mund të kontrollohet nga hakerët që e kanë krijuar dhe ata mund të kenë akses në shumë nga të dhënat tuaja.

Pra, duhet të kontrolloni dy herë se me cilin rrjet jeni duke u lidhur, ndërkohë që është shumë e rëndësishme të siguroheni që keni një lidhje të koduar dhe të ndiqni të gjitha rregullat e sigurisë. Herën tjetër, nëse shihni dy Wi-Fi, me emra të ngjashëm, mos klikoni pa mundim tek i pari që shihni rastësisht, por… shikoni!

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-