Gjendje emergjente në Dragash, aktivizohet Këshilli Komunalë për Siguri në Bashkësi

Opoja.net Opoja.net Opoja

Këshillet Komunalë për Siguri në Bashkësi (KKSB) janë forume të sigurisë të cilat janë të themeluara në çdo komunë të Republikës së Kosovës, ku natyrisht se edhe në komunën e Dragashit është i formuar një i tillë. Këto këshille udhëhiqen nga kryetari i komunës.

Ky është forum i nivelit më të lartë në krahasim me KLSP-në dhe anëtarë i këtij forumi është komandanti i stacionit policor i cili merr pjesë në takime të rregullta dhe raporton rreth situatës së sigurisë në Dragash si dhe informatat rreth problemeve dhe çështjeve të sigurisë të cilat i mbledh nga takimi i adreson tutje.
Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi në Dragash ka mbajtur mbledhjen e parë të këtij viti. Të pranishëm në këtë takimi ishin kryetari i komunës-Shaban Shabani, drejtori i Drejtorisë për Arsim-Vloran Cenaj, komandanti i stacionit të policisë-Shaqir Uka, përfaqësues të Forcës së Sigurisë së Kosovës, dhe të komuniteteve që jetojnë në Komunën e Dragashit.

Gjatë këtij takimi në veçanti është biseduar rreth gjendjes së sigurisë në këtë komunë e cila është vlerësuar si e qetë dhe stabile. Gjithashtu është diskutuar edhe për situatën e krijuar si rezultat i reshjeve të borës dhe erërave të forta gjatë këtyre dy ditëve.
Kryetari i komunës z.Shaban Shabani tha se edhe përkundër reshjeve të borës dhe erërave të forta operatorët e kontraktuar nga komuna po vazhdojnë të jenë në terren në pastrimin e rrugëve nga bora, njëherit falënderon edhe banorët dhe kompanitë private të cilat po vazhdojnë të ndihmojnë në këtë aksion për pastrimin e rrugëve nga bora.
Drejtori i Arsimit në Dragash Vloran Cenaj ka folur për vendimin e marrë nga drejtoria e arsimit për pezullimin e mësimit gjatë ditës së enjte.
Ai tha se në konsultim me kryetarin e komunës për shkak të reshjeve të shumta të borës, erërave të forta dhe rrezikshmërisë që mund të hasin nxënësit gjatë udhëtimit për në shkollë, drejtoria e arsimit në Dragash ka marrë vendim që me datë 06.02.2020 të pezullohet mësimi. Dita e humbur do të zëvendësohet në një ditë të shtunë.
Mësimi i rregullt vazhdon të premten me datë 07.02.2020.

Komandanti i stacionit të policisë Shaqir Uka, gjatë takimit të KKSB-së ndër tjerash me theks të veçantë ka folur për gjendjen e sigurisë në këtë komunë. Ai tha se gjendja e sigurisë në komunën e Dragashit, ka qenë stabile.
Edhe përfaqësues të FSK-së shprehën gatishmërinë për t’i ndihmuar banorët e komunës së Dragashit në moment kur jeta e qytetarëve është në rrezik.

Image may contain: 3 people, people sitting, table and indoor

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-