Gjërat që duhet t’i mësojë Barcelona pas humbjes së dhimbshme ndaj Bayern Munich

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Edhe një herë në “Allianz Arena”, Barcelona u largua si humbëse pasi Bayern Munich tregoi epërsinë dhe përvojën e saj. Megjithatë, ishte një rast shumë i ndryshëm nga humbja e famshme 8-2 këtë herë. Ekziston një ndjenjë se Barcelona mund ta kishte fituar ndeshjen dhe kishte më shumë për të dhënë në humbjen 2-0.

Ata ishin skuadra superiore në pjesën e parë që përfundoi 0-0 dhe skuadra e Xavi Hernandez duhet të ishte në avantazh.

Ish-sulmuesi i Bayernit, Robert Lewandowski pati një mori rastesh të pastra. Katalunasit nuk i lejuan kundërshtarët të largonin topin me lehtësi dhe i detyruan të bënin gabime. Të gjithë punuan shumë, por duhet përmendur në mënyrë të veçantë Sergio Busquetsin dhe Gavin, të cilët fituan shumë topa.

Pedri drejton

Edhe loja e Pedrit ishte e shkëlqyer. Ai ishte në të gjithë fushën dhe ishte boshti nëpër të cilin kalonte e gjithë loja sulmuese e Barcelonës.

Për të ardhur keq ishin dy rastet që humbi, një në secilën pjesë. Barcelona ishte në gjendje të krijonte shumë raste kundër Bayernit në gjysmën e saj dhe shumë pak ekipe arrijnë të gjejnë portën e Manuel Neuer aq shpesh dhe kjo pikë është shumë pozitive.

Sulmi dhe mbrojtja

Me aq raste sa krijoi, Barcelona nuk mund të largohej me portën e pastër. Lewandowski, i cili nuk mungon kurrë, ishte i panjohur në shtëpinë e tij të mëparshme.

Dy rastet pati edhe Pedri, ndërsa Raphinha disa raste dhe në pjesën e dytë. Ansu Fati dhe Ferran Torres ishin gjithashtu të pasuksesshëm.

Në Evropë dhe kundër kundërshtarëve të këtij kalibri, humbja e rasteve është shumë e kushtueshme.

Mbrojtja në pjesën e dytë ishte e panjohshme nga e para. Para së gjithash për shkak të gabimit të madh në golin e parë.

Lucas Hernandez hyri i vetëm për të shënuar, por ai e bëri këtë në një zonë ku portieri duhet të ketë kontrollin. Zona e penalltisë është territori i Marc-Andre Ter Steg.

The post Gjërat që duhet t’i mësojë Barcelona pas humbjes së dhimbshme ndaj Bayern Munich appeared first on InfoShqip.com.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-