Google do të fillojë të bllokojë “cookie-t” në Chrome

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Google ka njoftuar se do të fillojë testimin e një programi të ri për të bllokuar “cookie-t” në Chrome, të cilat faqet e internetit i përdorin për të gjurmuar aktivitetin e përdoruesve.

Programi i ri i quajtur “Mbrojtja nga Gjurmimi”, do të fillojë të testohet që nga 4 janari i vitit 2024.

Sipas Google, rreth 1 për qind e të gjithë përdorueseve të Chrome do të zgjidhen rastësisht për të testuar programin.

Por, nëse hasni në ndonjë problem, do të keni mundësinë për të ri-lejuar përdorimin e cookie-ve.

Kompania gjigante teknologjike, Google planifikon të shtrijë përdorimin e këtij programi për të gjithë përdoruesit në gjysmën e dytë të vitit 2024.

Kjo lëvizje ka për qëllim të adresojë shqetësimet në lidhje me privatësinë dhe gjurmimin në internet, duke siguruar një eksperiencë më të sigurt për përdoruesit e saj. /Telegrafi/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-