Google ka zbuluar qindra aplikacione që vjedhin para nga miliona njerëz

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Google po ndërmerr hapa gjithnjë e më të sofistikuar për të parandaluar shfaqjen e aplikacioneve me qëllim të keq në Google Play. Por një raund i ri i heqjes që përfshin rreth 200 aplikacione dhe më shumë se 10 milion viktima të mundshme tregon se ky problem afatgjatë është ende i pazgjidhur dhe në këtë rast u kushton përdoruesve potencialisht qindra miliona dollarë, transmeton FrontOnline.

Mashtrim i madh i fushatës

Studiuesit nga kompania e sigurisë celulare Zimperium thonë se Android ka pasur probleme me fushatën e mashtrimit që nga nëntori 2020. Siç ndodh shpesh, sulmuesit kanë arritur të rrëshqasin aplikacione me pamje të mirë si Handy Translator Pro, Heart Rate and Pulse Tracker dhe Bus-Metrolis 2021 në Google Play, edhe pse ato janë vetëm ekranet për malware.

Pas shkarkimit të një prej aplikacioneve me qëllim të keq, viktima do të merrte një vërshim njoftimesh, pesë në orë, që e shtynë atë të konfirmonte numrin e saj të telefonit për të marrë shpërblimin.

Faqja e shkarkimit “shpërblim” ngarkohet përmes shfletuesit në aplikacion, e cila është një teknikë e zakonshme për parandalimin e treguesve me qëllim të keq në kodin e vetë aplikacionit.

Pasi përdoruesi futi shifrat e tyre, sulmuesit i raportuan ata për një abonim mujor prej $ 42 përmes funksionit Premium të shërbimit SMS. Është një mekanizëm që zakonisht ju lejon të paguani për shërbimet dixhitale ose të dërgoni para për bamirësi përmes mesazheve me tekst. Në këtë rast, paratë shkojnë drejtpërdrejt tek mashtruesit./Opoja.net/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-