Hetimi ndaj Juventusit mund të hapë hetime të tjera për gjithë futbollin italian

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Ndërsa 20 janari është data e seancës për të rihapur gjyqin ndaj nëntë klubeve, përfshirë Juventusin për fitime kapitale të fryra, të tjerët nuk mund të jenë të qetë, sepse tashmë ka hetime më të gjera për futbollin italian.

Është caktuar data për apelimin e prokurorit të FIGC-së për të rrëzuar vendimin fillestar të prillit dhe majit që pastronte 11 klube nga parregullsitë financiare.

Kjo për shkak se provat e reja të siguruara nga hetimi i Prisma-s, përfshirë përgjimet dhe dokumentet e konfiskuara, mund të jenë të mjaftueshme për të ndryshuar pikëpamjen e gjyqtarit.

Megjithatë, kjo mund të jetë vetëm maja e ajsbergut, pasi anëtari i nderuar i Republikës Italiane Gaetano Amato njoftoi se ka plane për të hapur “një komision hetimor të futbollit, duke filluar nga ajo që ndodhi në Juventus”.

“Të gjithë qytetarët meritojnë të dinë se çfarë fshihet nën të gjitha. Ne jemi duke vlerësuar nëse ka elementë për të ecur përpara dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë. Do të kryhet pavarësisht nga përkatësia e klubit”, tha ai për Canale 8.

Tashmë ka hetime për marrëveshjen e Napolit për Victor Osimhen me Lille, e arritur duke përdorur lojtarë të ekipit të të rinjve me vlerë 20 milionë euro dhe më pas u largua një vit më vonë falas, por prokurori publik në Napoli është ende duke mbledhur prova.

Kur kjo i paraqitet gjyqtarit për të kërkuar një gjyq, ne mund të shohim përgjime dhe dokumente të ngjashme që po rrjedhin çdo ditë në shtypin italian.

Në mënyrë të ngjashme, Atalanta dhe Sassuolo patën disa shkëmbime me Juventusin që ngritën zile alarmi dhe u shfaqën në provat e hetimit të Prisma, por apeli i 20 janarit është për të rrëzuar një vendim ekzistues, në të cilin ata nuk ishin përfshirë.

Ky mund të jetë një problem i vërtetë për të gjitha skuadrat në Serie A, B dhe C, sepse përdorimi i fitimeve kapitale për të shkëmbyer lojtarë dhe për të rritur të ardhurat është i përhapur në Itali dhe më gjerë.

Arsyeja që nuk është ndëshkuar deri më tani është sepse është e pamundur të gjykohet se sa vlen një lojtar, përveç tarifës që dy klubet bien dakord për të.

Kishte një precedent që mund të ishte i dëmshëm, pasi Chievo u falimentua pjesërisht për shkak të hetimit për tarifat e fryra të transferimeve për fitimet kapitale në vitin 2019, ku përfshihej edhe Cesena e falimentuar.

Në atë rast, tarifat u konsideruan të falsifikuara sepse lojtarët u shkëmbyen në shuma të mëdha dhe më pas nuk luajtën kurrë për klubet e reja, përkundrazi u huazuan në ekipe të nivelit amatore. 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-