Inaugurohet Xhamia e Re në Zym, Dragash, me Pjesëmarrjen e Shumë Besimtarëve

Opoja.net Opoja.net Opoja

Sot, në fshatin Zym të Dragashit, një xhami e shkëlqyeshme u inaugurua me një ngjarje madhështore. Të pranishëm në këtë ngjarje solene ishin besimtarë nga e gjithë rajoni, imamë, dhe përfaqësues të Këshillave të Bashkësisë Islame të Kosovës, shkruan Opoja.net

Tubimin e përshëndeti kryetari Driton ef. Qengaj në emër të Këshillit Bashkësor Islame të Dragashit. Në fjalën e tij, ai shprehu gëzimin për hapjen e kësaj xhamie të re dhe falënderoi të gjithë ata që kanë dhënë kontribut në ndërtimin e saj.

Kryetari i Komunës së Dragashit, Bexhet Xheladini, gjithashtu ka përshëndetur të pranishmit dhe ka shprehur mënyrën se si ky objekt do të jetë një frymëzim për komunitetin. Ai mbajti një fjalë rasti në ceremoninë e inaugurimit.

Përfaqësuesi i Bashkësisë Islame Rajonale të Kosovës (BIRK), Fitim ef. Flugaj, në emër të Myftiut Naim ef. Tërnava, ndau selamet dhe përshëndetje me të pranishmit. Kryeimami i Këshillit Bashkësor Islame të Prizrenit, Orhan ef. Bislimaj, gjithashtu shprehu gëzimin e tij për hapjen e xhamisë në Zym dhe inkurajoi bashkëpunimin e vazhdueshëm në të mirë të komunitetit.

Ky tubim i veçantë ka sjellë gëzim dhe krenari në zemrat e banorëve të Zymit dhe të gjithë komunitetit të Dragashit. Këtë ngjarje të rëndësishme e ndau dhe raportoi Këshilli Bashkësor Islame i Dragashit në datën 16 nëntor 2023. /Opoja.net/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

Fjalë kyqe: , ,
- Reklama-
- Reklama-