Inteligjenca amerikane: Rusia ka urdhëruar një pushtim

Opoja.net Opoja.net Rajoni

Inteligjenca e SHBA tregon se urdhrat u janë dërguar komandantëve rusë për të vazhduar me një sulm ndaj Ukrainës, sipas dy zyrtarëve amerikanë.

Inteligjenca në lidhje me urdhrin për komandantët taktikë dhe operativët thekson se është një nga disa tregues që SHBA po vëzhgon për të vlerësuar nëse përgatitjet ruse kanë hyrë në fazat e tyre përfundimtare për një pushtim të mundshëm.

Sipas disa burimeve, tregues të tjerë, si bllokimi elektronik dhe sulmet e përhapura kibernetike, nuk janë vërejtur ende. Burimet paralajmëruan se urdhrat mund të tërhiqen gjithmonë ose se mund të jetë keqinformim që synon të ngatërrojë dhe mashtrojë SHBA-në dhe aleatët.

Por lajmi i inteligjencës vjen pasi Presidenti Biden tha të Premten se ai beson se Putini ka marrë një vendim për të pushtuar – një koment që i bëri jehonë edhe Zëvendëspresidentja Kamala Harris dhe nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken të dielën. Blinken tha se libri rus “po ecën përpara”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-