Kërcënimi nga sulmet kibernetike, përdoruesve të iPhone u kërkohet të përditësojnë telefonin

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Kompania Apple u bën thirrje përdoruesve të macOS, iPhone dhe iPad të kryejnë menjëherë përditësimet e pajisjeve të tyre teknologjike, për të shmangur sulmet kibernetike.

Përditësimet krijojnë më shumë siguri për pajisjet. Ato mund të kryhen për pajisjet me iOS 15.6.1 dhe macOS Monterey 12.5.1

Një ekspert shprehu shqetësimin se të metat që po shfaq Apple “mund t’u japin sulmuesve kibernetikë akses të plotë në pajisje”, ata mund të krijojnë një skenar të ngjashëm me Pegasusin, të ngjashëm me atë në të cilin APT-të e shteteve-komb bllokuan me spyware të krijuar nga Grupi NSO izraeli, duke shfrytëzuar dobësitë e iPhone.

“Pavarësisht përpjekjeve të mëdha nga kompanitë e nivelit më të lartë të teknologjisë për të adresuar çështjet shumëvjeçare të sigurisë në softuerin e tyre, mbetet një betejë e vështirë me sulmuesit kibernetikë”, vuri në dukje Andrew Whaley, drejtor i lartë teknik në Promon , një kompani norvegjeze e sigurisë së aplikacioneve.

Të metat në iOS janë veçanërisht shqetësuese, duke pasur parasysh përhapjen e iPhone-ve dhe mbajtjen e shumë të dhënave në pajisjet celulare gjatë jetës së përditshme, sipas tij.

“Sidoqoftë, përgjegjësia nuk është vetëm mbi shitësit për të mbrojtur këto pajisje, por edhe për përdoruesit që të jenë më të vetëdijshëm për kërcënimet ekzistuese”, vuri në dukje Whaley.

“Ndërsa ne të gjithë mbështetemi në pajisjet tona celulare, ato nuk janë të paprekshme”, tha ai për Threatpost.

Në të njëjtën kohë, zhvilluesit e aplikacioneve për iPhone dhe pajisje të tjera celulare gjithashtu duhet të shtojnë kontrollet e sigurisë në teknologjinë e tyre, në mënyrë që të jenë më pak të varur nga siguria e OS për mbrojtje, duke pasur parasysh të metat që shfaqen shpesh, theksoi Whaley.

“Përvoja jonë tregon se kjo nuk po ndodh mjaftueshëm, duke i lënë potencialisht të pambrojtura bankat dhe klientët”, tha ai.

Kujtojmë se e gjithë brota po kërcënohet nga sulmet kibernetike, përfshirë edhe vendi ynë, ndërsa një ditë më parë Shtetet e Bashkuara të Amerikës sanksionuan 10 iranianë si autorë të disa sulmeve kibernetike.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-