Kosova mposhtet nga Luksemburgu

Opoja.net Opoja.net Sport

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll ka pësuar humbje të rëndë të enjten mbrëma.

Në palestrën e vogël të Pallatit të Rinisë në Prishtinë, Kosova pësoi nga përfaqësuesja inferiore e Luksemburgut me rezultat 99:89.

Ndeshja ishte e vlefshme për raundin e parë të parakualifikimeve për Botërorin 2023.

Kosova ka ende gjasa për të avancuar tutje. I duhet që të shtunën ta mposhtë Sllovakinë dhe të shpresoj në humbje të Luksemburgut nga Islanda, që tashmë ka siguruar vendin e parë në grup dhe avancimin tutje.

Ka pasur shumë probleme në lojën e Kosovës të enjten mbrëma. Dhe në fund fitore të madhe arriti Luksemburgu. Lojtarët e Kosovës kanë pasur shumë gjuajtje të humbura, ndër të tjera.

Më i dalluari te Kosova ishte fundori i natyralizuar, Divine Myles me 21 pikë, 7 kërcime e 5 asistime. Erjon Kastrati realizoi 13 pikë e asistime, kurse kapiteni Dardan Berisha realizoi 12 pikë, 5 kërcime e 6 asistime.

Luksmburgun drejt fitores e udhëhoqi Clancy Rugg me 22 pikë e plot 17 kërcime. Edhe në kërcime është bërë dallimi, ku Luksemburgu kishte 15 më shumë se Kosova.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-