Kryemadhi: Opozita e bashkuar nuk do të njohë vendimet e qeverisë Rama

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shqipëria
Rama ka shpërdoruar detyrën

E ftuar në emisionin ‘Tempora’, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), Monika Kryemadhi, ka folur mbi deklaratat e kryeministrit Edi Rama, nga Lezha për çështjen e vaksinës.

Ajo i cilësoi deklaratat e kryeministrit si të turpshme.

“Nëse do të kishte sistem drejtësie do të shkarkohej për shpërdorim detyre dhe do të arrestohej se po kërcënon shqiptarët se nëse nuk fiton ai do t’i lërë qytetarët të vdesin nga COVID”, tha ajo.

Pas 25 prillit, theksoi Kryemadhi, drejtësia do të veprojë ndaj Edi Ramës dhe të gjithë zyrtarëve të tij që kanë abuzuar.

Akuzat nga LSI në SPAK

LSI-ja ka dorëzuar në SPAK, këtë të martë, padinë e dytë për incerenatorët, këtë herë për atë të Elbasanit.

Lajmi u bë i ditur nga kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, teksa e cilësoi incerenatorin e Elbasanit një pjesë tjetër të korrupsionit dhe abuzimit me pushtetin.

Incerenatori i Elbasanit, tha ajo, është miratuar në shkelje me ligjin po ashtu si ai i Tiranës.

“Por, kjo është maja e ajsbergut, sepse kjo do të pasojë me inceneratorin e Fierit, me Porto Romanon dhe shumë të tjera”.

Opozita e bashkuar nuk do të njohë asnjë vendim të qeverisë që pas 19 shkurtit

Kryemadhi gjithashtu deklaroi se LSI dhe opozita e bashkuar nuk do të njohë asnjë vendim, ligj apo koncesion të qeverisë pas 19 shkurtit të 2019.

Madje, shtoi ajo tha, edhe hartuesit e këtyre ligjeve do të përgjigjen para drejtësisë.

“Jo vetëm që nuk do të njihen, por përkundrazi hartuesit e këtyre ligjeve në kundërshtim me Kushtetutën do të përgjigjen para drejtësisë”.

Tentativa për blerjen e votës

Kryemadhi akuzoi qeverinë për një tentativë të për blerjen e votës.

Ajo tha se po tentohet të blihet vota me paratë e rindërtimit, legalizimet.

Njëkohësisht, tha ajo, persona nga mazhoranca kërkojnë edhe fotografimin e votës.

Por, sipas Kryemadhit, komisionerët e opozitës do ta ndalojnë këtë fenomen.

 

“Vijmë te rindërtimi i famshëm i këtyre që përveç se i kërcënojnë njerëzit, kanë filluar t’i intimidojnë, t’i blejnë dhe t’i thonë që ne do ua japim gjysmat e parave tani dhe gjysmat pas 25 prillit kur të na fotografoni votën”.

 

 

Albanianpost.com

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-