Kurti: Vetëvendosje nuk pretendon t’i mbivendoset popullit

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Pas rizgjedhjes, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka takuar sot pasdite strukturat e reja të dala nga zgjedhjet e brendshme në këtë subjekt politik. Ai në takimin me kryetarët e qendrave dhe organizatës së gruas dhe rinisë ka thënë se përgjegjësitë janë të mëdha, e të mëdha sipas tij, janë edhe nevojat e qytetarëve.

Kurti u shpreh se sfidat dhe nevojat e qytetarëve duhet të jenë edhe detyrat për programin e Vetëvendosjes, për progresin e gjithmbarshëm shoqëror, shtetëror e kombëtar. Ndonëse sipas Kurtit, Vetëvendosje nuk pretendon t’i mbivendoset popullit.

“Ne nuk pretendojmë të jemi një lloj super strukture që i mbi vendosemi popullit, sepse askush asnjëherë nuk bën t’i mbi vendoset popullit, por ne ofrojmë strukturat tona, edhe ato të reja tani në të gjitha qendrat si infrastrukturë për qytetarët e Republikës për ndryshimet që ata i duan dhe atyre ju duhen”, theksoi Kurti.

Kryetari i rizgjedhur i LVV-së tha se si parti në pushtet asnjëherë nuk do të qeverisin kundër qytetarëve.

“Ne qeverisim bashkë me qytetarët, asnjëherë kundër tyre dhe jemi organizatë për sa më shumë tubime publike e shoqërore për temat që jo vetëm që ne i kemi në program, por edhe për problemet të cilat i preokupojnë qytetarin tonë kudo që ai është. Me ç’rast ato i inkorporojmë në programet tona politike lokale e qendrore dhe në të njëjtën kohë testojmë tezat tona në funksion edhe të rritjes e zhvillimit ekonomik, por edhe të drejtësisë në shoqëri dhe të mirëqenies për të gjithë”, theksoi ai, trasmeton KP.

Kryetarja e Gruas në Lëvizjen Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, u shpreh e pakënaqur me numrin e anëtarësisë së grave dhe vajzave në Vetëvendosje.

“Numri i anëtareve në Lëvizjen Vetëvendosje nuk është në nivelin që ne duam, sepse aktualisht 25 për qind e anëtarësisë tonë janë anëtare gra dhe vajza dhe në anën tjetër 75 për qind janë djem e burra. Pra mbështetja e madhe që kemi nga vajzat dhe gratë dhe qytetarët e këtij vendi nuk po reflektohet ende në anëtarësinë tonë. Prandaj, është i rëndësishëm angazhimi që të rrisim numrin e anëtareve vajza dhe grave në organizatën tonë sepse gratë duhet të jenë në organet vendimmarrëse të Vetëvendosjes”, tha ajo.

Në këtë takim kryeministri Kurti ka thënë se si kryetar i rizgjedhur i Lëvizjes Vetëvendosje ofron bashkëpunim edhe më të ngushtë dhe të shtuar me anëtarësinë dhe Qendrat e Vetëvendosjes nëpër komuna.

Të dielën, në 43 Qendra të Lëvizjes u mbajt procesi zgjedhor për kryetar të LVV-së, kryetare të Gruas në VV-së dhe kryetar të Rinisë në VV-së.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-