Ky është mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm në botë

Opoja.net Opoja.net Teknologji
Çipi i ri pritet të arrijë 45% performancë

Sfida e vazhdueshme e industrisë është të bëjë mikroçipa që janë më të vegjël dhe njëkohësisht më të shpejtë, më të fuqishëm dhe më efikasë të energjisë.

Të enjten, IBM njoftoi se ka krijuar një çip 2-nanometër, mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm i zhvilluar deri më tani.

Shumica e pajisjeve që japin energji për çip kompjuterik sot përdorin teknologjinë e procesit 10 nanometër ose 7 nanometër, me disa prodhues që prodhojnë çip 5 nanometër. Numrat më të ulët tregojnë procesorë më të vegjël, më të përparuar. Çipi i ri i IBM përdor teknologjinë e procesit 2-nanometër, një hap i madh përpara për komponentët e përdorur për të furnizuar gjithçka, nga telefonat dhe pajisjet e mençura të konsumatorëve te superkompjuterët dhe pajisjet e transportit.

Mënyra për të përmirësuar performancën e një çipi është të rritet numri i tranzitorëve, elementet thelbësore që përpunojnë të dhënat, pa rritur madhësinë e saj të përgjithshme. Çipet e reja 2-nanometër kanë afërsisht madhësinë e një thoi dhe përmbajnë 50 miliardë tranzitorë, secili me madhësinë e dy fijeve të ADN-së, sipas nënkryetarit të studimit, Mukesh Khare nga IBM.

Pasja e më shumë tranzitorëve do të lejojë gjithashtu që më shumë risi në lidhje me inteligjencën artificiale dhe kriptimin, ndër të tjera, të shtohen drejtpërdrejt në çip.

Çipi i ri pritet të arrijë 45% performancë më të lartë dhe rreth 75% përdorim më të ulët të energjisë, sesa çipat e sotëm më të përparuar me 7 nanometra, shkruan a2news. Me çip 2 nanometër, bateritë e telefonit celular mund të zgjasin katër herë më shumë, laptopët mund të bëhen dukshëm më të shpejtë dhe gjurmët e karbonit të qendrave të të dhënave mund të prishen pasi ato mbështeten në çip më efikas të energjisë.

Çipat me 2 nanometër pritet të hyjnë në prodhim duke filluar në fund të vitit 2024 ose 2025.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-