Marihuana nuk i lehtëson dhimbjet, thotë studimi i fundit

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Lehtësimi i dhimbjes nga marihuana vjen nga një besim se ajo ndihmon në këtë aspekt, është zbuluar nga një studim i fundit.

Disa njerëz që vuajnë nga dhimbjet nga kanceri dhe sëmundjet e tjera kronike i drejtohen marihuanës për të lehtësuar vuajtjet e tyre, por shumica e këtij lehtësimi mund të vijë thjesht nga besimi që barërat e këqija do t’ju ndihmojnë, zbuloi studimi.

Në kërkime, tendenca për të pasur pritshmëri pozitive që një pilulë, procedurë ose trajtim i rremë do të ndihmojë, quhet efekti placebo.

“Përgjigja e placebo-s arriti në 67 për qind të lehtësimit të dhimbjes që lidhet me kanabinoidet e vërtetë”, ka thënë autorja kryesore e studimit, Karin Jensen, një profesoreshë e asociuar dhe udhëheqëse e grupit kërkimor në laboratorin e neuroimazhit të dhimbjes në Institutin Karolinska në Stokholm.

“Faktorë të tillë si pritjet e pacientëve për lehtësim ka të ngjarë të luajnë një rol në efektet analgjezike të lidhura me trajtimet me bazë kanabisi”, ka shtuar tha Jensen.

Rezultatet e studimit të fundit, të publikuar më 28 nëntor në revistën “JAMA Netëork Open”, i bëjnë jehonë atyre të një analize tjetër të madhe të vitit 2021 nga Shoqata Ndërkombëtare për Studimin e Dhimbjes. Bazuar në këto gjetje, shoqata lëshoi ​​një deklaratë kundër përdorimit të marihuanës për dhimbje.

“Nuk ka prova të mjaftueshme të sigurisë klinike dhe efikasitetit të cilësisë së lartë për të lejuar IASP të miratojë përdorimin e përgjithshëm të kanabisit dhe kanabinoideve për dhimbje në këtë kohë,” tha shoqata në atë kohë.

Një studim i vitit 2020, për shembull, zbuloi se përdorimi i marihuanës përpara se të hynte në spital për një procedurë kirurgjikale e përkeqësoi ndjeshëm dhimbjen gjatë rikuperimit. Njerëzit që përdorën barërat e këqija paraprakisht kishin nevojë gjithashtu për më shumë anestezi gjatë operacionit dhe anestezia mund të jetë e rrezikshme për disa njerëz, siç janë të moshuarit ose ata me sëmundje kronike si diabeti. Përdoruesit e marihuanës gjithashtu kishin nevojë për më shumë opioidë gjatë shërimit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-