Maskat duhet të ndërrohen çdo dy orë, mjekët tregojnë arsyen

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Organizatat shëndetësore dhe ekspertët e kujdesit shëndetësor u kanë kërkuar njerëzve që të mbajnë maska kur dalin në publik që nga shfaqja e pandemisë së virusit korona.

Ndërsa shumë njerëz filluan të bëjnë një pyetje përsëri dhe përsëri – sa shpesh duhet të lahen ose ndërrohen – profesionistët e kujdesit shëndetësor paralajmërojnë që duhet ta ndryshojnë atë shpesh për të shmangur puçrrat dhe infeksionet.

Atul Aundhecar, kryeshef ekzekutiv i Grupit Avivo Health me seli në Emiratet e Bashkuara Arabe që drejton shumë klinika shëndetësore, rekomandon që njerëzit të përdorin maska me tre shtresa të cilat mund të ndërrohen çdo dy orë.

Sipas mjekut, kjo do të ndihmojë në parandalimin e shumë infeksioneve. Ai gjithashtu tha se mikrobet janë të pranishme në pjesën e brendshme të maskës, si dhe në sipërfaqen e jashtme. Sipas Dr. Aundhecar, në aspektin e menaxhimit të infeksioneve, një nga mjetet efektive për të vlerësuar ngarkesën e mikrobeve është matja e ajrit të brendshëm dhe të jashtëm për grimcat e ngjashme me bakteret (BLP) dhe grimcat si viruset.

“Dikush mund të masë në mënyrë të ngjashme koloninë e baktereve që grumbullohen për një pjesë të rrobave. Testet kanë zbuluar se brenda një ore, grumbullimi është 1×10 i ngritur në fuqinë e pesë,” tha ai.

Sipas tij, kjo do të thotë që brenda pak orësh mund të ketë një grumbullim të miliona mikrobeve, të cilat mund të shndërrohen në bazë të ndërveprimit të faktorëve të rritjes së mjedisit, duke çuar në infeksione.

Si rezultat, një person që mban maskën për një kohë të gjatë, pa e ndërruar, mund të marrë infeksione të traktit respirator, si dhe skuqje të fytyrës, paralajmëron ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon përdorimin e maskave me valvola të frymëmarrjes. Kjo lloj maske mund ta bëjë më të lehtë frymëmarrjen, por gjithashtu lejon që çdo patogjen të hyjë përmes hapjes së valvulës.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-