Mbahën garat e fizikanëve të rinj në Dragash

Opoja.net Opoja.net Opoja

Drejtoria e Arsimit në Dragash për herë të dytë , po organizon Garat e XXI të Fizikanëve të Rinj që u mbajtën sot me 18 .01.2020. (e shtunë) në ora 11.00 në sallën e Kuvendit Komunal në Dragash.

Pas pjesëmarrjes së sukseshme të nxënësve tanë në Olimpiadën Republikane të Fizikës vitin e kaluar, Drejtoria e Arsimit në Dragash planifikon që ky ekipe me nxënës të përzgjedhur nga Garat e XXI-ta Komunale të Fizikanëve të Rinj ta përfaqsojnë komunen e Dragashit përsëri në Garat Republikane të Fizikanëve të Rinj.

Garat Republikane të Fizikantëve të Rinj të Kosovës do të mbahen më: 25 janar 2020 (e shtunë) në orën 11.00 në Departamentin e Fizikës. Ky organizim po mbahet në bashkëpunim me Shoqatën e Fizikantëve të Kosovës.

Numri i nxënësve që do të marrin pjesë në Garat Republikane do të jetë, nga një nxënës për klasë të IX, X, XI dhe XII, pra gjithsejt 4 nxënës nga komuna e Dragashit.

Planifikohet që dy ekipe me nxënës të përzgjedhur nga Garat e XXI-ta Republikane të Fizikanëve të Rinj ta përfaqsojnë shtetin e Kosovës përsëri në këto dy Olimpiada me renome ndërkombtare, IPhO2020 dhe në EUPhO2020, që do të mbahen në Lituani dhe Rumani.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-