Messi – Ronaldo në këtë Kampionat Botëror: Argjentinasi larg portugezit në të gjitha statistikat

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Portugalia mbrëmë ka mposhtur Zvicrën me rezultat 6-1 për të kaluar në çerekfinale ku do të luajë kundër Marokut, i cili eliminoi në mënyrë sensacionale Spanjën.

Portugezët bën një lojë fantastike. Ata fituan me një het-trik të 21-vjeçarit Goncalo Ramos, ndërsa shënuan edhe Pepe, Raphael Guerreiro dhe Rafael Leao.

Por pavarësisht het-trikut të Ramos, ylli më i madh i ndeshjes ishte Cristiano Ronaldo. Trajneri portugez e la në stol dhe në vend të tij futi Ramos në lojë, gjë që doli të ishte një lëvizje e shkëlqyer.

Para fillimit të ndeshjes, fotoreporterët kanë fotografuar vetëm Ronaldon i ulur në bankinë, ndërsa në mes të pjesës së dytë stadiumi thërriste: “Ronaldo! Ronaldo!”.

Ronaldo krejtësisht i padukshëm

Santos e futi në lojë Cristianon në minutën e 74-të, por përveç një goli të anuluar për shkak të pozitës jashtë loje, Ronaldo nuk bëri asgjë. Ato rreth 15 minuta ishin përmbledhja e Kupës së Botës së Ronaldos.

Shumë zhurmë për asgjë ose shumë pak. Në ndeshjen e parë kundër Ganës, Ronaldo shënoi gol nga penalltia në fitoren 3-2, ndërsa në ndeshjet e tjera ose ishte shumë keq.

Ky është kompeticioni i fundit i madh si për të ashtu edhe për Lionel Messin. Kombëtaret e tyre janë në pjesë të kundërta të shortit dhe teorikisht mund të takohen në finale. Do të ishte një fund epik i rivalitetit më të madh në historinë e futbollit, por Messi është kilometra përpara Ronaldos në këtë turne.

Messi drejton Argjentinën në finale

Ndërkohë që Ronaldo luan një rol të rëndësishëm në ecjen e Portugalisë në finale, Messi pak a shumë i vetëm e tërheq Argjentinën në këtë turne. Argjentinasi i pabesueshëm shënoi tre gola dhe asistoi një në katër ndeshje dhe u shpall ‘Lojtari më i mirë’ në pothuajse çdo ndeshje dhe Ronaldo statistikisht nuk mund të rivalizojë me të.

Messi krijoi më shumë mundësi për shokët e tij, fitoi më shumë duele, ka më shumë pasime kyçe dhe vlerësimet e tyre sipas platformës SofaScore janë të pakrahasueshme.

Vlerësimi mesatar i Messit në turne është 7.95, ndërsa ai i Ronaldos është 6.40. /Telegrafi/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-