Messit i ofrohet një shifër e çmendur për mantelin që kishte veshur ndërsa ngrinte trofeun e Kupës së Botës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Lionel Messit thuhet se i janë ofruar 1 milion dollarë për kostumin tradicional të njohur si ‘bishti’ apo ‘mishlah’ që veshi teksa ngriti Kupën e Botës “Katar 2022” të dielën.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë ndihmoi Argjentinën të fitojë 4-2 me penallti ndaj Francës të dielën në mbrëmje pas barazimit 3-3 pas lojës së rregullt dhe vazhdimeve.

Është hera e parë që Messi fiton Kupën e Botës, duke forcuar statusin e tij si një nga futbollistët më të mëdhenj në histori.

Kombi pritës i Kupës së Botës, Katari e nderoi Messin duke e veshur atë me një mantel të zi dhe të artë.

‘Bishti’ simbolizon pasurinë dhe mbretërinë në kombet arabe, me Katarin që dëshiron të shtojë një lulëzim shtesë në ngritjen e trofeut si kombi i parë mysliman që pret një Kupë të Botës.

Megjithatë, një avokat me emrin Omari nuk dëshiron që Messi ta mbajë mantelin. Ahmed Al Barwani, i cili është gjithashtu anëtar i parlamentit në Oman, i ka ofruar 35-vjeçarit një shumë të madhe parash për të siguruar që ai mantel të qëndrojë në Lindjen e Mesme.

“Nga Sulltanati i Omanit ju përgëzoj për fitimin e Kupës së Botës Katar 2022… Bishti arab, një simbol i kalorësisë dhe mençurisë. Unë po ju ofroj një milion dollarë në këmbim të atij bishti”, shkroi atë në Twitter.

Al Barwani përshkroi qëllimet e tij me mantelin gjatë një interviste me The National.

Ai ishte brenda Lusail Stadium ndërsa Messi dhe shokët e tij festuan një fitore dramatike, duke theksuar rëndësinë e ‘përkujtimit’ të një momenti krenarie.

“Isha në stadium duke parë live atë moment kur Emiri i Katarit i dha Messit bishtin. Ky moment i tha botës se ne jemi këtu, dhe kjo është kultura jonë, ju lutemi ta dini mirë”.

“Do të shfaqet për të përkujtuar atë moment krenarie dhe për të na ndihmuar ta rijetojmë atë, dhe gjithashtu për të na kujtuar se ne mund të bëjmë çdo gjë”, ka thënë Barwani për The National.

Messi i veshur me bisht u kritikua pasi mbulonte fanellën e tij të Argjentinës.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-