Microsoft lëshon versionin e parë beta të “Windows 11”

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Microsoft ka lëshuar versionin e parë beta të “Windows 11”, në dispozicion vetëm për ata që janë regjistruar në programin e tyre, Windows Insider, shkruan Shqip.com.

Shpallur nga Microsoft gjatë një ngjarjeje të fundit speciale më 14 qershor, “Windows 11” kishte pasur tashmë një mundësi për të treguar majën e ndërfaqes së saj në një version të rrjedhur disa ditë më parë.

Këtë herë, është plotësisht zyrtare që OS i fundit mund të instalohet nga përdoruesit e përparuar dhe të regjistruan në programin “Windows Insider”.

Ky version i parë zyrtarë i “Windows 11” sjell pjesën e përmirësimeve, qoftë në menunë startuese, shiritin e detyrave apo qendrën e njoftimeve dhe kërkuesin e skedarëve.

Animacionet dhe tranzicionet, si dhe zgjedhjet e dizajnit gjithashtu kontribuuojnë për të rifreskuar seriozisht sistemin operativ të Microsoft, deri në atë pikë që ta bëjë të duket si “armiku” i tyre, MacOS i Apple.

Përveç kthimit të mini-aplikacioneve, të cilat janë më të shumta dhe të personalizueshme, ajo merr gjithashtu një pamje të re në mënyrë që të zgjedh ekranin dhe dritaren dhe t’i grupojë ose riorganizojë ato më lehtë.

Lansimi i versionit beta të “Windows 11”

Windows 11 në kohën e WIFI 6E 802.11ax

Përmirësime të tjera janë propozuar gjithashtu, qoftë në Dyqanin e Windows, si në menaxhimin e prekjes dhe ekranin apo edhe azhurnimet e fillimit të instalimit të kohës.

Microsoft konfirmon me këtë mbështetje beta të “Windows 11” për WiFi 6E (802.11ax) dhe aftësitë për të menaxhuar pikat e hyrjes dhe një rrjet terminalesh të pajtueshme me këtë protokoll wireless.

Microsoft përfitoi nga lansimi i “Windows 11 Build 22000.51” për të parë pamjen e dizajnit të përsëritjes tjetër të kompletit të “Office”, por për të hyrë në të, do të duhet të regjistroheni kësaj radhe në programin “Office Insider”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-