Microsoft po zgjerohet në tregun e video-lojërave në telefon

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Kompania po zhvillon një platformë celulare ku lojërat do të jenë të disponueshme për telefonat inteligjentë dhe tabletët.

Microsoft dëshiron të rrëmbejë një pjesë të tregut shumë fitimprurës të lojërave celulare dhe të thyejë dypolin e Apple dhe Google, pasi përdoruesit shkarkojnë shumicën e lojërave për telefonat dhe tabletët e tyre nga dyqanet e tyre të aplikacioneve.

Kompania amerikane do të përpiqet të hyjë në atë treg përmes aplikacionit të saj për pajisje mobile, pra një dyqan për shkarkimin dhe blerjen e lojërave celulare.

Duke marrë shembullin e Epic Games, e cila u përpoq të bënte të njëjtën gjë dhe përfundoi duke paditur Apple, është e qartë se sa e vështirë do të jetë kjo detyrë sepse Google dhe Apple kanë rregulla strikte për atë që lejohet dhe çfarë jo në platformat e tyre. Mësuam se Microsoft po planifikon të krijojë dyqanin celular për lojëra.
Kompania amerikane theksoi se një nga arsyet për marrjen e Activision është dëshira për të rritur praninë e tyre në tregun e lojërave celulare dhe ata besojnë se titujt e njohur që ata fitojnë përmes blerjes do t’i ndihmojnë në këtë dhe do të rrisin interesin për Xbox të ri. Nëse ata kanë sukses në planin e tyre, atëherë lojëra si Call of Duty Mobile, Diablo Immortal, Hearthstone, Candy Crush dhe shumë të tjera do të bëhen të disponueshme vetëm përmes platformës së lojërave celulare të Microsoftit.

The Verge thotë se, duke ditur historinë e Apple për bllokimin e aplikacioneve të palëve të treta në sistemin e saj operativ celular, është e vështirë të imagjinohet që Microsoft të nisë Xbox Gaming në iOS kaq shpejt. Megjithatë, ekziston mundësia që në një të ardhme, nën presionin e rregullatorit, gjërat mund të ndryshojnë ende dhe se Apple dhe Google do të duhet të ndryshojnë rregullat e përdorimit të dyqaneve të App Store dhe Google Play.

Zgjerimi i Microsoft në tregun e lojërave celulare nuk ka të bëjë vetëm me telefonat inteligjentë dhe tabletët, por ka të bëjë edhe me konzolat e dorës. Xbox Cloud Gaming i tyre është gjithashtu i disponueshëm në Steam Deck të njohur të Valve, dhe ata kanë rënë dakord për një partneritet me Logitech dhe Razer, kështu që këto dy tastierë dore mbështesin gjithashtu shërbimin e tyre cloud të lojërave.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-