Microsoft thotë se lojtarët do të përfitojnë më së shumti nga 69 miliardë dollarët e blerjes së Activision

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Microsoft Corp tha të enjten se nga oferta e saj prej 69 miliardë dollarësh për të blerë prodhuesin e “Call of Duty” Activision Blizzard do të përfitonin si lojtarët ashtu edhe kompanitë e lojërave.

Microsoft e bëri argumentin në një dosje që synonte të bindte një gjyqtar në Komisionin Federal të Tregtisë së SHBA-së për të lejuar vazhdimin e marrëveshjes, pasi komisionarët e FTC thanë se bashkimi do të pengonte konkurrencën në industrinë e lojërave në një ankesë këtë muaj që synonte bllokimin e marrëveshjes.

Në një ankesë më 8 dhjetor, FTC tha se shqetësimi i saj ishte se lojërat e njohura të Activision, duke përfshirë “World of Warcraft” dhe “Diablo”, potencialisht nuk do të ofroheshin më në pajisjet që rivalizojnë konzolën e saj “Xbox”. Komisioni caktoi një seancë dëgjimore para një gjyqtari të së drejtës administrative për gusht 2023, raporton CNN.

Presidenti i Microsoft Brad Smith tha në mes të dhjetorit se kompania kishte ofruar të nënshkruante një dekret ligjërisht të detyrueshëm pëlqimi me FTC për të ofruar lojëra “Call of Duty” për rivalët, përfshirë Sony dhe të tjerët për një dekadë.

“Blerja e një loje të vetme nga prodhuesi i konsolës së vendit të tretë nuk mund të prishë një industri shumë konkurruese. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur prodhuesi e ka bërë të qartë se nuk do ta ndalojë lojën”, tha Microsoft në dosjen e së enjtes, transmeton Telegrafi.

Smith tha në një deklaratë këtë javë se ai ishte ende i sigurt se do ta fitojë çështjen ligjore të kompanisë, por mbeti “i përkushtuar ndaj zgjidhjeve kreative me rregullatorët”. Drejtori ekzekutiv i Activision Bobby Kotick në një deklaratë të enjten tha se beson se kompanitë do të mbizotërojnë në një luftë ligjore me komisionin e tregtisë.

Administrata Biden ka marrë një qasje më agresive ndaj zbatimit të konkurrencës së lirë të tregut. Departamenti Amerikan i Drejtësisë së fundi ndaloi një bashkim me vlerë prej 2.06 miliardë eurove (2.2 miliardë dollarëve” në mes të Penguin Random House, botuesit më i madh i librave në botë, dhe rivalit të saj më të vogël, kompanisë amerikane Simon & Schuster.

Marrëveshja e Microsoft po përballet gjithashtu edhe me një shqyrtim tjetër të marrëveshjes jashtë Shteteve të Bashkuara, me Bashkimin Evropian që thotë se do të vendosë deri më 23 mars 2023, nëse do ta pranojë ose bllokojë marrëveshjen e blerjes.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-