Ndahet nga jeta intelektuali prizrenas, inxhinieri i hidroteknikës, Galip Hoda

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Inxhinieri Galip Hoda u lind në vitin 1943 në Prizren. Studimet universitare i përfundoi në vitin 1966 në Universitetin e Beogradit, në Fakultetin e Ndërtimtarisë.

Gjatë viteve 1969-1974, Hoda ishte deputet i Kuvendit të Kosovës dhe anëtar i komisionit kushtetues.

Inxhinieri i shquar prizrenas, gjatë veprimtarisë së tij profesionale ishte pjesëmarrës i shumë projekteve të rëndësishme në Kosovë, sikurse projekti  i Liqenit të  Radoniqit, projekti i Hidrocentralit të Fierzës dhe projektet tjera.

Galip Hoda ka qenë Drejtor i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” në Prizrenit, ndërsa në një periudhë të mëvonshme, ka qenë edhe anëtar i Bordit të Drejtorëve të kësaj ndërmarrjeje publike.

Inxhinieri i Hidroteknikës, me dijen dhe përvojën e tij shumëvjeçare në sektorin e ujërave, në cilësinē e bashkëpunëtorit profesional kontribuoi përmes shumë projekteve edhe në kuadër të UNDP-së, CDF, GTZ, IRC dhe shumë organizatave tjera ndërkombëtare.

Galip Hoda ishte edhe aktivist në sport. Ai ka shërbyer si sekretar gjeneral dhe anëtar i Klubit Futbollistik “Liria”.

I ndjeri ishte një humanist dhe aktivist i madh. Gjatë viteve nëntëdhjetë shquhej për kontributin e tij të dalluar në kuadër të Lëvizjes gjithëpopullore për çlirimin e Kosovës.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet më 7 dhjetor 2022 në orën 12:00 në varrezat e qytetit të Prizrenit.

Pritja për ngushëllime do të mbahet në Hotel “Theranda’ në Prizren, për 3 ditë.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-