“Ndarja në afërsi” ka arritur për Windows

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Veçoria e Google Nearby Share tani është e disponueshme në Windows si një aplikacion beta.

Pas shpalljes së planeve për të sjellë Nearby Share në Windows gjatë CES 2022, Google më në fund e ka përmbushur premtimin dhe ka dorëzuar një aplikacion Windows në beta, në mënyrë që përdoruesit e Android të mund të ndajnë foto, dokumente, skedarë dhe lidhje midis pajisjeve Android dhe PC-ve Windows.

Windows Nearby Share duhet të instalohet dhe konfigurohet për të filluar dërgimin dhe marrjen e skedarëve midis pajisjeve Android dhe Windows. Google mbështet Windows 10 e lart, por nuk ka ende mbështetje për laptopët me procesorë ARM. Ndarja në afërsi mund të caktohet që të lejojë ndarjen me të gjithë, vetëm me kontaktet e përdoruesit ose të kufizuar në pajisjet e tyre. Gjithashtu, do të funksionojë pavarësisht nëse aplikacioni është i hapur në desktop apo funksionon në sfond.

Ndarja në afërsi në Windows lejon një funksion zvarritje dhe lëshimi për transferimin e skedarëve dhe nëse të dyja pajisjet janë të identifikuara në të njëjtën llogari Google, procesi është edhe më i shpejtë sepse skedarët pranohen dhe transferohen automatikisht. Procesi zhvillohet edhe kur ekranet e celularëve dhe laptopëve janë të fikur.

Google po teston Nearby Share në SHBA dhe zona të tjera, por shumë vende evropiane ende nuk do ta marrin atë, duke përfshirë Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Spanjën. /Telegrafi/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-