Opoja.net

Në Dragash po themelohet Muzeu Etnologjik

Muzeu Etnologjik është në themelim e sipër në komunën e Dragashit.

Kështu ka bërë të ditur Sali Shoshi nga Organizata Suedeze Trashëgimia Pakufij. Ai ka thënë se muzeu po themelohet prej vet banorëve të Dragashit.

19
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

“Ata po i falin Muzeut, eksponatet tyre familjare për t’i lënë ato me folë për t’kaluarën e krejt kësaj krahine t’pasur etnografike. Sot, aty janë mbledhë qindra eksponate, që shpejt kanë me u bo të vizitushme për publikun”, ka shkruar Shoshi në facebook.

Ai konsideron se e mira e krejt kësaj pune është që Muzeu po themelohet në një ndërtesë të braktisur publike, gati duke u rrëzua.

“Sot, krenar që ndërtesa ka shpëtua, iu ka dhënë një funksioni i ri, dhe aty ka me u thënë tregimi për krahinën e Dragashit. Fort krenar me koleget e CHwBs”, është shprehur Shoshi.

Kryetari i LDK-së dje qëndroi për një vizitë në Komunën e Dragashit

Opoja.net

19 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë, prej tyre 1 nga Dragashi

Opoja.net

Ushtria e Kosovës furnizon me maska mbrojtëse shkollat në komunën e Dragashit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto