Netflix do t’u japë fund ndarjes së fjalëkalimeve duke filluar nga viti 2023

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Kompania e transmetimit të videove, Netflix po planifikon t’u japë fund ndarjes së fjalëkalimeve duke filluar nga fillimi i vitit 2023, sipas një raporti të ri nga The Wall Street Journal.

Ka pasur thashetheme të vazhdueshme për ndalimin e ndarjes së fjalëkalimeve dhe Netflix ka eksploruara metoda për ta luftuar, por ndryshimet pritet të hyjnë zyrtarisht në fuqi vitin e ardhshëm.

Netflix e ka ditur prej kohësh se ndarja e fjalëkalimit është një problem që ndikon në fitimet e tij, por rritja e abonimeve në vitin 2020 bëri që kompania të shmangte adresimin e tij. Me rënien e të ardhurave këtë vit dhe humbjen e parë të abonentëve të Netflix në 10 vjet, CEO i Netflix Reed Hastings vendosi se ishte koha për të vepruar për këtë çështje, e cila ishte shtyrë për shumë kohë.

Duke filluar nga viti 2023, Netflix planifikon t’ju kërkojë njerëzve që ndajnë llogari me të tjerët jashtë familjes së tyre të paguajnë.

Netflix ka testuar pagesa shtesë për ndarjen e fjalëkalimit në disa vende të Amerikës Latine, duke paguar rreth 3 dollarë shtesë. Në këto vende, pronari kryesor i llogarisë duhet të sigurojë një kod verifikimi për këdo jashtë familjes që dëshiron të hyjë në llogari, me Netflix që kërkon vazhdimisht kodin derisa të paguhet një tarifë mujore për të shtuar abonentë jo-familjarë.

Një taktikë e ngjashme mund të përdoret në Shtetet e Bashkuara, me Netflix që mund të tarifojë pak më pak se kostoja e planit të tij të mbështetur nga reklamat 6,99 dollarë për abonentët jo-familjarë që ndajnë llogarinë e dikujt. Netflix dëshiron që ata që kanë një fjalëkalim të përbashkët të regjistrohen për abonimin e tyre.

Netflix do të zbatojë rregullat e ndarjes së fjalëkalimeve përmes adresave IP, ID-ve të pajisjes dhe aktivitetit të llogarisë. Për të mos larguar klientët, Netflix mund të heqë gradualisht ndarjen e fjalëkalimeve në vend që t’i ndalë të gjitha menjëherë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-