Njësia Speciale në Banjskë zëvendësohet me Njësitin për Ndërhyrje të Shpejtë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Në Banjskë të Zveçanit është reduktuar prezenca e Njësive Speciale e Policisë së Kosovës duke u zëvendësuar me atë të Njësitit për Ndërhyrje të Shpejtë.

Këtë për Klankosova.tv e bëri të ditur Veton Elshani, zëvendëskomandanti i drejtorisë rajonale të policisë në Mitrovicën veriut.

“Kjo është bërë për shkak të nivelit më të ulët të rrezikshmërisë, pasi ka zbritur niveli i rrezikshmërisë dhe është i vogël. Po ashtu, është kontrolluar pothuajse e gjithë ajo zonë që të mos rrezik për mjete shpërthyese”.

Ai bëri të ditur se jeta në atë zonë qetë po i kthehet normalitetit.

“Sot për herë të parë i kemi thirrur edhe zjarrfikësit për të pastruar rrugët dhe zonën, dhe jeta dalëngadalë është duke iu kthyer normalitetit”, ka thënë Elshani.

Më 24 shtator, të dielën e javës së kaluar, në Banjskë është vrarë polici Afrim Bunjaku, nga një grup i terroristëve serbë. Policia e Kosovës tre prej tyre i ka vrarë, dhe tetë të tjerë i ka plagosur.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-