Njihuni me 8 super risitë e iPhone 15 që pritet të dalë në treg në vitin 2023

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Do të duhet që të kalojë më shumë sesa një vit derisa të marrim modelet e reja të iPhone 15 në shtator të vitit 2023, por ne kemi dëgjuar thashetheme prej muajsh tashmë. Duket sikur modelet e iPhone 15 mund të marrin përditësime më të dukshme nga sa pamë për iPhone 14, duke përfshirë veçoritë që shumë përdorues të iPhone kanë kërkuar prej vitesh. Më poshtë ju njohim me një përmbledhje me disa nga veçoritë më të mira që vijnë në iPhone 15 që kemi dëgjuar deri më tani, në mënyrë që të gjithë të dinë se çfarë të presin me padurim.

Karikim me portë USB-C

Viti 2023 pritet të shënojë fundin e Lightning për iPhone, me kalimin e Apple në USB-C. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje të karikoni Mac, iPad dhe ‌iPhone tuaj modern, të gjitha me të njëjtin karikues. Apple nuk po ndryshon saktësisht me USB-C për ta bërë jetën tuaj më të përshtatshme, por po e bën ndryshimin sepse Bashkimi Evropian po e kërkon atë. iPhone-ët e shitur në Evropë duhet të kenë porte USB-C deri në vitin 2024, kështu që Apple ose duhet të bëjë një ndryshim të dizajnit në mbarë botën ose të krijojë iPhone të veçantë për Evropën. Apple ka konfirmuar se do të jetë në përputhje me rregulloret lokale dhe thashethemet tregojnë se Apple do të bëjë ndryshimin në vitin 2023.

Butonat e volumit dhe ndezjes me prekje

Analisti i Apple, Ming-Chi Kuo kohët e fundit tha se Apple mund të shtojë butonat e volumit dhe fuqisë në gjendje solide në iPhone 15 në vend të butonave fizikë, të cilët do të ishin të ngjashëm me tastierën në Mac dhe butonin Home të iPhone 7. Reagimi haptik do të imitonte ndjesinë e shtypjes së butonit në butonin e fortë, duke zëvendësuar shtypjen mekanike të butonit. Përdorimi i butonave të gjendjes së ngurtë ka të ngjarë të mbrojë nga hyrja e ujit dhe mund të lejojë Apple të sigurojë rezistencë më të mirë ndaj ujit. Përdorimi i reagimit haptik për butonat do të kërkonte që Apple të shtojë motorë të rinj Taptic.

‘Dynamic Island ‘ për të gjitha modelet

Apple prezantoi Dynamic Island për iPhone 14 Pro dhe Pro Max, ndërsa modelet më të lira të iPhone 14 vazhdojnë të përdorin një nivel. Me iPhone 15, e gjithë linja pritet të marrë “Dynamic Island”, kështu që nëse doni të keni akses në “Dynamic Island” por nuk doni të shpenzoni për një iPhone Pro, prisni për iPhone 15.

Përmasa të njëjta

Nuk kemi dëgjuar ende thashetheme për ndryshime të dukshme të dizajnit për linjën e iPhone 15, kështu që duket se do të marrim të njëjtat madhësi. iPhone 15 dhe 15 Pro do të jenë 6.1 inç, dhe iPhone 15 Plus dhe Pro Max do të jenë 6.7 inç.

Teknologjia e lenteve të periskopit

Ne kemi dëgjuar për punën e Apple në teknologjinë e lenteve të periskopit për vite me radhë dhe viti 2023 mund të jetë viti që ai do të prezantohet. Lentet periskop, të cilat përdoren tashmë nga disa prodhues të smartphone-ve Android, kanë aftësi zmadhimi optik që tejkalojnë diapazonin e zmadhimit të disponueshëm me një lente standarde telefoto. Me një lente periskopi, Apple mund të ofrojë zmadhim optik 5x apo edhe 10x, nga 3x në modelet aktuale të iPhone 14 Pro.

Një ndryshim emri?

Mark Gurman i Bloomberg ka thënë se Apple mund të zëvendësojë versionin “Pro Max” të iPhone 15 me një model të ri “Ultra” të nivelit të lartë. Kjo do të ishte në përputhje me Apple Watch Ultra dhe mund t’i jepte Apple një justifikim për të kufizuar disa veçori në iPhone të nivelit më të lartë, si teknologjia e lenteve të periskopit. Analisti i Apple, Ming-Chi Kuo, ka thënë tashmë se lentet e periskopit mund të kufizohen në iPhone-in më të madh.

Çipi 3-nanometër A17

Modelet e iPhone 15 Pro mund të jenë të parët që kanë një çip 3 nanometër nga furnizuesi i Apple TSMC. Teknologjia e çipit 3 nm pritet të rrisë performancën e përpunimit me 10 deri në 15 për qind, duke reduktuar gjithashtu konsumin e energjisë deri në 30 për qind. Nëse Apple përdor një çip 3nm A17, do të ishte një përmirësim i dukshëm në krahasim me A16. Vetëm modelet Pro morën A16, i cili është ndërtuar në një proces 4nm, dhe A17 pritet në mënyrë të ngjashme të jetë i kufizuar në iPhone 15 Pro. Modelet standarde të iPhone 15 mund të kenë një përmirësim në gjeneratën e mëparshme A16.

Më shumë memorie RAM

Modelet e iPhone 15 Pro mund të marrin 8 GB RAM, nga 6 GB, ndoshta për të mbështetur aftësi të reja si teknologjia e lenteve të periskopit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-