Nuk dini ta lidhni kravatën – shikoni se si duhet të bëhet

Opoja.net Opoja.net Kuriozitete

Kravata është një ndër pjesët më të holla të rrobave afariste të meshkujve, por te disa edhe pjesë e përditshme

Pa marrë parasysh atë që disa e bartin vetëm për shkak që janë të detyruar, megjithatë shumica nuk dinë si ta lidhin, transmeton Telegrafi.

Rregullat e veshjes afariste

Para që të filloni lidhjen e kravatës, duhet patjetër t’i kombinoni kravatën dhe këmishën.

Rregullat diktojnë që ju duhet të dini se çfarë ngjyre ose modeli i këmishës shkon me një kravatë të veçantë.

Ky është rregulli themelor:

– këmisha njëngjyrëshe shkon me kravatën të modeluar
– këmisha e modeluar shkon me kravatën njëngjyrëshe.
– kravata gjithmonë duhet të jetë më e theksuar se ngjyra e këmishës
– mos i kombinoni kravatat dhe këmishët shumëngjyrëshe

Kravata mund të lidhet në mënyra të ndryshme.

Rregull i përbashkët është që kravata pas lidhjes duhet të jetë e gjatë deri te rripi apo pak mbi rrip.

Nëse bartni këmishë me jakë të gjerë, nyja e kravatës duhet të jetë më e trashë. /Insajderi.org

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-