Numri i sulmeve në zemër rritet në ditët e para të ndërrimit të orës

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Duke lëvizur orën një orë përpara, koha e kursimit të ditës fillon natën nga e shtuna në të diel.

Llogaritja e kohës së verës në vitin 2021 ka filluar më 28 mars në orën 2 duke lëvizur një orë përpara, në 3.

Duke kaluar në kohën e dritës së diellit, dielli do të lindë më vonë, por gjithashtu do të perëndojë më vonë, prandaj ditët do të kenë më pak dritë në mëngjes dhe më shumë dritë në pasdite. Në BE, debati për heqjen e procedurës së ndërrimit të orës ka vazhduar për shumë vite, por ende nuk dihet kur do të ndodhë me të vërtetë.

Një studim nga Universiteti i Kolorados tregoi se në periudhën menjëherë pas ndërrimit të orës, spitalet regjistruan një rritje deri në 25 për qind të numrit të pacientëve me sulme në zemër. Studimi suedez, i cili përfshin një periudhë prej njëzet vjetësh, tregoi një rritje në numrin e infarkteve të miokardit në javën pas ndërrimit të orës, e cila është më e theksuar nga e hëna në të mërkurë dhe ka më shumë gra në mesin e viktimave me sulm në zemër.

Humbja e një ore gjumë për shkak të lëvizjes së akrepave përpara mund të jetë e rrezikshme për ata që tashmë janë në rrezik të rritur të sulmit në zemër sepse ndikon në ritmin cirkadian të trupit që kontrollon lirimin e disa hormoneve që ndikojnë në gjendjen shpirtërore, urinë dhe dëshirën për të fjetur.

Kur ky ritëm biologjik ditor në të cilin trupi është mësuar “hidhet nga pista” në vetëm një orë, trupi vëren një ndryshim dhe mund t’i përgjigjet dhimbjes së shtuar, veçanërisht me “grumbull” dhe dhimbje koke në njërën anë të kokës.

/GazetaSinjali/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-