Pas akuzave dhe acarimeve, presidenti i FIFA-s kalon në nivel personal me Salt Baen

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Gianni Infantino duket se nuk e ndjek më “Salt Bae” në Instagram pasi FIFA nisi një hetim se si kuzhinieri i famshëm u lejua të hynte në fushë pas finales së Kupës së Botës.

Salt Bae, emri i vërtetë Nusret Gokçe, është parë duke kontaktuar me lojtarët e Argjentinës dhe duke pozuar me trofeun e Kupës së Botës.

Ai bëri një foto me Lionel Messin, ndonëse kapiteni i Argjentinës fillimisht e kundërshtoi atë në dy raste. Edhe Lisandro Martinez dukej tepër i sikletshëm duke bërë një foto me kuzhinierin turk.

Imazhi: Instagram/@nusr_et

Dhe pati zemërim se si Salt Bae u lejua të prekte trofeun e Kupës së Botës prej 18 karatësh me ari, kur rregullat përcaktojnë se duhet të jenë vetëm lojtarët, ish-fituesit e Kupës së Botës, FIFA dhe krerët e shteteve.

Pas një periudhe heshtjeje, FIFA përfundimisht lëshoi ​​një koment për situatën.

Një deklaratë e dhënë për gazetarin Tariq Panja të enjten pasdite tha: “Pas një rishikimi, FIFA ka përcaktuar se si individët fituan hyrje të panevojshme në fushë pas ceremonisë së mbylljes në stadiumin Lusail më 18 dhjetor. Do të ndërmerren veprimet e duhura të brendshme”.

Dhe sipas gazetarit të Sky Sports, Kaveh Solhekol, presidenti i FIFA-s, Infantino që atëherë e ka hequr Salt Bae-n nga lista e ndjekësve të tij në Instagram.

Ai më parë ndoqi vetëm 303 njerëz në platformë, por kjo ka rënë në 302 pasi llogaria zyrtare e Salt Bae “@nusr_et”, me 49.9 milionë ndjekësit e saj, nuk shfaqet më në listën e tij.

Të dy duket se kanë një miqësi të gjatë. Në janar të vitit 2021, Salt Bae postoi një video të Infantinos duke shijuar ushqimin në restorantin e tij Dubai dhe Infantino bëri një pjesë në kamerë duke e quajtur atë një “legjendë” dhe “numër një”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-