Opoja.net

Patate me mish të bluar

Përbërësit:

500 gr patate
350 gr mish i bluar
1 qepë
1 karrote
2 speca te kuq
500 ml uje te nxehet
200 gr salce domatesh
50 ml ajke per zierje
Vegete, magdanoz, piper i kuq, piper i zi

19
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

Përgaditja:

1.Patatet I qerojme,grijme ne 4 pjese,qepen e grijme imet,karroten e grijme ne katrorka,specin e grijme ne rrathe.

2.Ne nje ene me te madhe qesim vajin(100ml),ngrohim,shtojme mishin e bluar,fergojme mishin dhe shtojme melmesat.

3.Shtojme qepen dhe fergojme derisa edhe qepa te zbutet.

4.Shtojme patatet,perziejme per disa minuta dhe me pas shtojme salcen e domates,magdanozin e grire,karroten,shtojme ujin e nxehte,dhe leme te zihet per 15 minuta.

5.Me pas shtojme specin e grire,vertetojme per melmesat a ka nevoje per shtese,pastaj shtojme dhe pak uje dhe ajken per zierje.

6.Ziejme ne zjarre te ngadalshem derisa patatet te zihen mjaftueshem.

Speca të mbushur – Receta verore plot shije

Opoja.net

Akulloren më të bukur me çokollatë bëjeni vetë

Merlinda Guraj

Truk për gatimin e simiteve të shijshme: Si t’ia arrini ta bymeni përherë brumin

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto