Opoja.net

Pesë mënyra për të bërë maskën tuaj të fytyrës

Këtu janë pesë mënyra të ndryshme që mund të bëhen maska ​​në shtëpi… duke përdorur vetëm një bluzë, transmeton lajmi.net.

Për sa i përket materialeve më të mira për një maskë për fytyrën, studiuesit në Universitetin e Kembrixhit zbuluan se bluzat e pambukut dhe jastëkët e pambukut janë më të mirat për të bërë maska.

83
Cilën kandidatë e shihni fituese në raundin e dytë të zgjedhjeve ?

Me një bluzë

Ndiqni këto katër hapa të thjeshtë:

 1. Pritini një vijë të drejtë në të gjithë gjerësinë e bluzës (para dhe mbrapa) afërsisht 20 cm nga fundi.
 2. Nga një pikë 2 cm poshtë këndit të sipërm të djathtë të rrobave, bëni një prerje horizontale 15 cm në të dy anët e rrobave që është paralele me pjesën e sipërme të drejtkëndëshit.
 3. Pastaj preni drejt fundit të pëlhurës derisa të arrini afërsisht 2 cm mbi bluzë të poshtme. Pas kësaj, bëni një prerje tjetër 15 cm që shkon paralelisht me pjesën e poshtme të rrobave për të bërë një drejtkëndësh që mund të hidhet poshtë.
 4. Për lidhjet, preni hapur bluzën e dy shiritave të gjatë të rrobave, shkruan Metro. Pastaj shpalosni pjesën kryesore të rrobave dhe vendoseni mbi gojë dhe hundë. Këto katër shirita veprojnë si lidhës për të mbajtur fytyrën e leckës në vend dhe duhet të jenë të lidhura pas kokës dhe rreth qafës.

Me një shami

Një metodë alternative është të përdorni një shami dhe dy shirita flokësh.

Kjo përfshin vetëm pesë hapa të thjeshtë:

 1. Fusni shaminë në mënyrë horizontale deri në madhësinë e katër gishtërinjve.
 2. Vendosni lidhjet e flokëve mbi shaminë e palosur. Një duhet të jetë rreth të dy palëve, në gjerësinë e përgjithshme të fytyrës tuaj.
 3. Mblidhni secilën anë të shamisë mbi shiritat e flokëve dhe në mes, duke tundur njërën anë në anën tjetër.
 4. Vendoseni maskën mbi fytyrën tuaj me flokët e kokës mbi veshët tuaj për tu siguruar.
 5. Rregulloni për t’u siguruar që të përshtatet mbi hundën dhe gojën tuaj të plotë.

Bërja e një maska ​​me një çorap

Për ata që janë të kufizuar me materiale, mund të përdoret një çorap i vetëm, por është e rëndësishme të konsideroni frymëmarrjen e rrobave, pasi çorapet me të vërtetë të trasha mund të jenë më të vështira.

Një përdorues tjetër në Twitter tregoi se si ta arrinte këtë në pesë hapa të thjeshtë:

 1. Mblidhni çorapin në gjysmë dhe preni seksionet e shputës dhe këmbës.
 2. Hapni çorapin dhe preni skajin përballë thembra.
 3. Fusni çorapin përsëri në gjysmë dhe preni skajin e thembra me rreth dy të tretat dhe rreth 2 cm nga skajet.
 4. Hapni plotësisht çorapin dhe preni qoshet në kthesa.
 5. Lakoni pjesët e prera rreth veshëve dhe mbuloni hundën dhe gojën me pjesën tjetër të çorapit, kështu që thembra të përshtatet mirë mbi hundën tuaj.

Përdorimi i një peshqiri të vogël

Gjithçka që ju nevojitet është një peshqir i pastër, gërshërë, shirita këpucësh dhe disa shirita ngjitës, ndiqni këto udhëzime:

 1. Pritini një shirit 20 cm nga gjerësia e një peshqiri.
 2. Rrëshqitni qoshet në mënyrë që qepjet të jenë të hapura.
 3. Vargu i fijes, shiriti ose këpucët nëpër rrobat në të dy skajet.
 4. Vendoseni pëlhurën në fytyrën tuaj dhe lidhni vargjet në pjesën e prapme të kokës. Skajet e vargut mund të bëhen më të forta me shirit.
 5. Për mbrojtje të shtuar, shtoni një filtër kafeje, një copë letër kuzhine ose një pecetë letre.

Maska prej pëlhure

Maska të pëlhurave janë një zgjedhje popullore, sepse ato zgjerohen për të mbuluar plotësisht një fytyrë.

 1. Filloni duke prerë një pëlhurë 28 cm me 20 cm, pastaj paloseni atë në gjysmë dhe matni 7 cm nga secila anë.
 2. Pastaj sillni qepjen në qendër dhe prerë dy copa prej 17.78 cm elastikë dhe vendosni secilën midis shtresave të rrobave, një fund në secilin cep në secilën anë të maskës.
 3. Pastaj qepni përgjatë skajeve për të mbyllur anët dhe për të siguruar elastikun.
 4. Shënoni pëlhurën duke vendosur një kunj nga 2 cm nga fundi i secilës anë të maskës, pastaj vazhdoni të vidhosni gjatë gjithë rrugës.
 5. Kur kunjat janë në vend, palosni pëlhurën që rreshtoni kunjat dhe qepni përgjatë skajit. /Lajmi.net/

Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Abonohu
Raporto