Opoja.net

Pite me kungull (Kungullur)

Kuzhina
Pite me kungull (Kungullur)

Nevojitët:

½ kg
Miell
300 ml
Ujë
Kripë
1
Kungull (i grirë)
1
Lugë e madhe sheqer
½
Lugë e madhe kripë
100 ml
Vaj

Përgaditja:

Miellin e vendosim në tavolinën e punës. Ia hapim një vrimë në mes, në të cilën e shtojmë ujin e përzier me kripë. E përziejmë deri sa të kemi fituar një masë të fortë brumi. E ngjeshim për 10 minuta. Pasi të kemi fituar brumin e dëshiruar, e mbulojmë më një pecetë të pastër dhe e lëmë të rrijë për rreth 30 minuta.

Kungullin e grirë e vendosim për kavërdisje në një tigan të thellë. Ia shtojmë sheqerin dhe kripën dhe e përziejmë vazhdimisht, derisa masa e kungullit të përgjysmohet.

E lëshojmë furrën në 180 gradë C.

Marrim një tepsi të rrumbullakët, dhe e lyejmë me vaj. Brumin e ndajmë në 12-15 kuleq të vegjël. Kuleqët i shtrijmë një nga një në tavolinën e spërkatur me miell. Secilën petë e mbushim me spinaq dhe e bejmë rrotë. Fillojmë duke i paluar në tepsi nga mesi, duke krijuar spirale. Veprojmë kështu deri sa të mbushet tepsia.

E pjekim për rreth 40 minuta apo sa të ketë marrë ngjyrë të artë.

Tavë pule me një pjatë anësore sipas zgjedhjes suaj

Merlinda Guraj

Ëmbëlsirë me portokall dhe vaj ulliri

Merlinda Guraj

Përfitimet shëndetësore nga buka e misrit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net