Pite me kungull (Kungullur)

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina

Nevojitët:

½ kg
Miell
300 ml
Ujë
Kripë
1
Kungull (i grirë)
1
Lugë e madhe sheqer
½
Lugë e madhe kripë
100 ml
Vaj

Përgaditja:

Miellin e vendosim në tavolinën e punës. Ia hapim një vrimë në mes, në të cilën e shtojmë ujin e përzier me kripë. E përziejmë deri sa të kemi fituar një masë të fortë brumi. E ngjeshim për 10 minuta. Pasi të kemi fituar brumin e dëshiruar, e mbulojmë më një pecetë të pastër dhe e lëmë të rrijë për rreth 30 minuta.

Kungullin e grirë e vendosim për kavërdisje në një tigan të thellë. Ia shtojmë sheqerin dhe kripën dhe e përziejmë vazhdimisht, derisa masa e kungullit të përgjysmohet.

E lëshojmë furrën në 180 gradë C.

Marrim një tepsi të rrumbullakët, dhe e lyejmë me vaj. Brumin e ndajmë në 12-15 kuleq të vegjël. Kuleqët i shtrijmë një nga një në tavolinën e spërkatur me miell. Secilën petë e mbushim me spinaq dhe e bejmë rrotë. Fillojmë duke i paluar në tepsi nga mesi, duke krijuar spirale. Veprojmë kështu deri sa të mbushet tepsia.

E pjekim për rreth 40 minuta apo sa të ketë marrë ngjyrë të artë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-