Pllakat e 60 Ushtarëve të UÇK-së nga Bresana e Opojës

Opoja.net Opoja.net Opoja

Pllakat e 60 Ushtarëve të UÇK-së nga Bresana e Opojës.

Si qdo fshat tjetër i Kosoves , edhe fshati Bresanë i trevës së Opojës në periudhen e luftës ishte i organizuar në shumë sfera për çlirimin dhe bashkimin kombëtar nga okupatori serb si në protesat , armatim , dhe në frontin e luftës përball armikut .

Në vitin 1999 , 60 djem fisink e azgana të ktij fshati u rradhiten në frontin për çlirimin trojve etnike shqiptare.

Në mesin e tyre ishte dhe deshmori i kombit Alajdin Xhezairi njëheri i vrarë në betejn e Jeshkovës në trevën e Vrrinit. Shumica e këtyre ushtarëve ishin në rajonin e Pashtrikut , prej tyre kishte në Koshare dhe në trevën e Vrrinit.

Ndër ta ishte Samidin Xhezairi , Komandant Hoxha , ndër veprimtarët më meritor dhe me eminënt të luftës se fundit në Kosove i cili veproi në Vërri dhe Prizren përkatsisht në lagjen Tusuz , ishte komandant i njesitit special të brigadës 125.

Kjo Pllakat do të vendosët tek vendi i quajtur “Megjja Lisit” në Bresanë ditën e Diell , së bashku më veteranët të cilet jan pjes e kësaj
Faleminderim i veqant i shkon organizatorit për iden dhe mendimin qe i ka munguar Bresanës pasi që është ndër fshatrat më më shumë luftetarë në Opojë dhe Kosovë.

Shkruan: Suel Ahmeti

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-