Opoja.net

Poeti Demir Reshiti fiton edhe një çmim!

Poeti Demir Reshiti fiton edhe një çmim!

Krijuesit letrarë nga Opoja vazhdojnë të vlerësohen me çmime. Kësaj radhe është poeti Demir Reshiti nga Bresana i cili në një konkurrencë prej më shumë se 80 poetëve nga të gjitha trojet shqiptare, u vlerësua me Çmimin e Tretë. Bëhet fjalë për konkursin tradicional letrar të organizuar nga Biblioteka Ndërkomunale e Prizrenit, e cila të hënën më 27 nëntor 2017 organizoi ceremoninë e shpalljes së më të mirëve!

Njoftimin për këtë çmim e ka bërë vetë poeti Demir Reshiti në kohështrirjen e tij në facebook, duke e vlerësuar këtë si një nga çmimet më të veçanta që ka marrë në karrierën e tij. Demiri i cili për dy vite me radhë nga lexuesit e portalit opoja.net është shpallur poeti më i mirë në komunën e Sharrit, me këtë rast ua ka uruar të gjithë miqve të tij 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit.

Në vazhdim po e publikojmë të plotë postimin e tij në facebook:

“Në konkursin letrar tradicional të organizuar nga Biblioteka e Prizrenit, poezia ime e titulluar “Kur shuhet poeti”, u vlerësua me Çmimin e tretë! Sipas organizatorit, mbi 80 krijues nga e mbarë gjeografia poetike shqiptare kishin marrë pjesë në këtë Konkurs…
Ky çmim për mua është i një rëndësie të veçantë nga se më ndahet në një ditë të veçantë, në pragfestën më të rëndësishme kombëtare, ditën e Flamurit. E veçanta tjetër është se poezia e vlerësuar i kushtohet poetit të ndjerë Abdullah Thaçi, njërit nga krijuesit më produktiv që ka njohur letërsia për fëmijë!
Po ndaj me ju të nderuar miq emocionet e këtij vlerësimi që më është bërë dhe me këtë edhe ua uroj të gjithëve 28 Nëntorin, ditën e flamurit tonë kombëtar!”

Në Dragash, Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ndihmon familjet në nevojë!

Opoja.net

Disa fshatra të Dragashit nesër mbesin pa rrymë

Opoja.net

Ambasadori i Bullgarisë, Hristo Gudjev viziton Komunën e Dragashit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net