Pse disa rrugë në Katar janë me ngjyrë të kaltër?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Edhe pse Doha ka një sistem të ri metroje si dhe një rrjet të gjerë autobusësh, në përgjithësi Katari ende mbështet fuqimisht trafikun e veturave.

Ndërsa ju ndoshta tashmë dini gjithçka për futbollin dhe Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar, mund të mos e dini se si duken në të vërtetë rrugët dhe rrugët në Katar. Dhe pse disa janë me ngjyra?

Edhe pse Doha ka një sistem të ri metroje si dhe një rrjet të gjerë autobusësh, në përgjithësi Katari ende mbështet fuqimisht trafikun e veturave.

Ngjyrosja e rrugës me të kaltër në Katar i ka paraprirë vendimi i administratës së qytetit të Dohas për të luftuar kundër të nxehtit ekstrem. Gjithçka nisi me një projekt eksperimental në vitin 2019 në një rrugë 200 metra të gjatë dhe tani është shtrirë edhe në rrugë të tjera.

Ideja është të ulet temperatura e asfaltit dhe e zonës përreth. Në temperaturat lokale deri në 50 gradë Celsius, asfalti i zakonshëm i errët ka një temperaturë prej 20-25 °C më të lartë se temperatura e ambientit. Thjesht sepse ngjyra e zezë “tërheq” më shumë nxehtësi.

Qëllimi i lyerjes së rrugëve me ngjyra “të ftohta”, si e kaltra, është të ulet temperatura e tyre me 15-20 °C. Përkatësisht, ajo është me trashësi 1 mm dhe përmban një pigment të veçantë që reflekton nxehtësinë, si dhe mikro kokrra të zbrazëta qeramike që reflektojnë në mënyrë efektive rrezatimin infra të kuqe.

Përveç kësaj, ekziston edhe një park vjollcë dhe një trotuar i gjelbër i vendosur në kodrat e Katarit. Këtu rriten të gjitha llojet e bimëve dhe pemëve nga vende të ndryshme, dhe parku u konceptua si një vend takimi i kulturave dhe qytetërimeve.

Sipërfaqja e purpurt i plotëson ato jo vetëm estetikisht, por edhe funksionalisht. Sipas matjeve, zakonisht është 12 °C më i ftohtë se asfalti normal i errët.

Për të njëjtën arsye, u krijua eksperimentalisht një rrugë me gjelbërim të ndezur – doli të ishte më pak efektive – por u bë një nga simbolet e njohura të qytetit. 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-