Pse Donald Trump nuk po kthehet (për momentin) në Twitter?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Donald Trump e adhuron Twitterin.

Në vitin 2017, ai deklaroi se nuk do të ishte bërë president i SHBA-së pa këtë rrjet social, raporton BBC.

“Twitteri është një gjë i mrekullueshëm për mua, sepse e shpërndaj fjalën time… mund të mos isha këtu duke ju folur tani si president, nëse nuk do të kisha një mënyrë të sinqertë për ta ndarë fjalën time”, tha ai.

Ditë më parë, Elon Musk riktheu llogarinë e Trumpit në Twitter, pas një sondazhi në rrjetin social, dhe mund të kishit menduar se ish-presidenti do ta shfrytëzonte rastin menjëherë për t’u rikthyer. Por deri më tani, ai nuk e ka bërë një gjë të tillë.

Pse?

Epo, vetëm Trump e di me siguri përgjigjen e kësaj pyetjeje.

Por ajo që ne dimë është se ka shumë para që nuk rrezikon t’i humb nga postimet në Twitter.

“Shpjegimi më i thjeshtë është më i mundshmi – ka të bëjë me paratë”, thotë Josh Tucker, profesor i politikës në Universitetin e New Yorkut (NYU).

Pasi ia pezulluan llogarinë në Twitter, Trump krijoi platformën e tij të medieve sociale të quajtur Truth Social – që duket shumë si Twitter.

Për të kuptuar lidhjen financiare në të cilën ndodhet Donald Trump, duhet të kuptoni natyrën komplekse të krijimit të biznesit të Truth Social.

Vitin e kaluar, kompania private që zotëron Truth Social, Trump Media & Technology Group (TMTG), njoftoi synimin e saj për t’u bashkuar me një kompani joaktive që operon në treg Digital World Acquisition Corp (DWAC).

DWAC është ajo që njihet si një Kompani për Blerje me Qëllime të Veçanta (Spac). Hapësirat janë reklamuar si një mënyrë për të shpejtuar procesin shpeshherë të ngadaltë të marrjes publike të një kompanie private. Me fjalë të thjeshta, do të thotë bashkimi i një kompanie që nuk është operative në treg me një kompani që është në treg.

TMTG dhe DWAC kanë rënë dakord të bashkohen, megjithëse marrëveshja nuk është përfunduar ende. Por kjo nuk i ka ndaluar investitorët të grumbullojnë para në DWAC – të gjithë ata spekulojnë se marrëveshja do të realizohet. Kompania jo aktive aktualisht vlerësohet në më shumë se 800 milionë dollarë.

Duke pasur parasysh se DWAC do të merrte vetëm rreth një të katërtën e TMTG, kompania e sapo-bashkuar e Trumpit do të kishte vlerë të paktën 3-4 miliardë dollarë, thotë Michael Ohlrogge, një akademik i specializuar në Spacs.

“Ai do të zotëronte shumicën dërrmuese. Ai do të zotëronte ndoshta 70 ose 80 për qind të saj”.

Nëse gjithçka kalon, do ta bënte këtë sipërmarrje biznesi një nga më të suksesshmit në karrierën e Donald Trump.

Por çelësi për të mbajtur vlerën e aksioneve të larta është të sigurohet që ish-presidenti të qëndrojë në Truth Social – dhe ekskluzivisht kështu.

Është e vështirë të shihet se çfarë do të bëjë Truth Social pa Donald Trump. Kompania e mediave sociale u krijua nga ai. Pse duhet mbështetësit e tij ta përdorin platformën nëse ai bëhet aktiv diku tjetër?

Truth Social veçse e ka të vështirë të tërheqë përdoruesit. Firma analitike Similar Web vlerëson se platforma kishte tetë milionë vizita në faqe në shtator 2022 – nga 11.5 milionë në korrik. Për një kompani të mediave sociale, ky numër është i vogël, përcjell Telegrafi.

Similar Web vlerëson se Twitter kishte nëntë miliardë vizita në faqe në shtator.

Nëse Trumpi do të ndalonte postimet, ose do ta bënte atë diku tjetër, ai mund të zbresë çmimin e aksionit të DWAC, duke “fshirë” qindra miliona dollarë nga vlera e tij.

Kaq i rëndësishëm ishte ekskluziviteti i Donald Trump me Truth Social për bashkimin e propozuar me DWAC, saqë një dispozitë ligjore u vendos në marrëveshje.

Aty thuhet se “Presidenti Trump në përgjithësi është i detyruar të bëjë çdo postim në rrjetet sociale në Truth Social dhe nuk mund të bëjë të njëjtin postim në një faqe tjetër të mediave sociale për 6 orë”.

Kjo do të thotë se jo vetëm që Donald Trump mund të humbasë shumë para duke përdorur Twitter-in (duke trembur investitorët), por ai gjithashtu mund të paditet.

“Është e vështirë të thuash me siguri se kush do të fitonte, por nuk do të ishte krejtësisht e çmendur të provosh ta sjellësh aty”, thotë Ohlrogge.

Ish-presidenti është në telashe. Ai mund të dëshirojë të kthehet në Twitter. Por ai është i stimuluar financiarisht – për të mos thënë ligjërisht – që të mos e bëjë këtë.

Megjithatë, ka faktorë të tjerë që mund ta çojnë atë të postojë edhe një herë në Twitter.

Si fillim, çmimi i aksionit të DWAC është sjellë në mënyra shumë të çuditshme kohët e fundit.

Në vend që të jetë një vend ku njerëzit mund të investojnë de fakto në Truth Social, njerëzit kanë blerë aksione të DWA si një mënyrë për të investuar te vetë ish-presidenti.

“Është një aksion meme”, thotë Michael Klausner, profesor i drejtësisë në Universitetin Stanford. Aksionet meme janë kompani që kanë shumë investitorë të vegjël që janë ndjekës në internet ose të mediave sociale, të cilët mund të rrisin çmimin e aksionit lart e poshtë.

Klausner thotë se shumë që kanë investuar në DWAC janë vetë mbështetësit e Trump.

“Ata mendojnë se emri i Trump i lidhur me diçka do të jetë i vlefshëm” , thotë ai.

Kjo do të thotë se çmimi i aksioneve të DWAC rritet kur pasuria e Donald Trump është në rritje dhe ulet kur marrin një kthesë për keq.

Të hënën, më 7 nëntor, iu rrit çmimi i aksioneve pasi dolën raporte se ai planifikonte të kandidonte për president në vitin 2024. Por nëntë ditë më vonë, kur më në fund konfirmoi lajmin në një fjalim që u kritikua si “energji e ulët” – çmimi i aksioneve ra.

Teoria këtu është se megjithëse DWAC po bashkohet me Truth Social, ajo që po bën në të vërtetë është t’i japë Donald Trump një mundësi për të reklamuar veten – markën e tij personale – në treg. Nëse është kështu, nuk do të kishte aq shumë rëndësi nëse Trump do të ndalonte përdorimin e Truth Social – pasi kompania e mediave sociale është vetëm një përfaqësues për vetë njeriun.

Për Josh Tucker nga NYU, situata ngre pyetje interesante morale.

“Unë nuk kam dëgjuar personalisht për diçka të tillë më parë – se ka një shumë të madhe parash që gjurmojnë atë që duket të jetë pasuria politike e një politikani”.

Ai paralajmëron se një politikan mund të vazhdojë të marrë vendime bazuar jo në atë që është e mirë për aspiratat e tyre politike, por në vend të tyre ato financiare.

“Nëse jeni republikan, mund të dëshironi që kandidati juaj republikan të përdorë mediat në mënyrën më të mirë të aftësisë së tyre”, thotë ai.

Tucker argumenton se nëse republikanët do të zgjidhnin Donald Trump si kandidatin e tyre presidencial, ata do të prisnin që ai të përdorte mediat sociale më të gjera në fushatë – në vend që të kufizohej vetëm në një platformë për përfitime financiare.

Por Donald Trump mund ta ketë parashikuar këtë problem. Në marrëveshjen e bashkimit ka një tjetër dispozitë që i lejon atij të përdorë platforma të tjera të mediave sociale për “mesazhe politike”.

Mund të jetë një “zgjidhje”, thotë Klausner, që do të lejonte Trump të postonte në Twitter pa shkelur kontratën.

Jo vetëm kaq, por Trump është i detyruar vetëm nga marrëveshja për të postuar ekskluzivisht në Truth Social deri në korrik 2023, thotë Ohlrogge.

“Mendimi im është që pas asaj pike [legalisht] ai do të jetë në gjendje të postojë drejtpërdrejt në Twitter, pa postuar fillimisht në Truth Social”, thotë ai.

Ekziston një arsye tjetër për të menduar se Donald Trump mund të kthehet në Twitter. Vetë bashkimi është aktualisht nën hetim federal.

Marrëveshja ende mund të dështojë, në të cilën pikë angazhimi ligjor i Donald Trump për të postuar ekskluzivisht në Truth Social gjithashtu do të prishej.

Trump mund të humbasë para, por kjo do të hapte derën akoma më gjerë për një rikthim në Twitter.

Ashtu si me shumë nga çështjet financiare të Trump, është e ndërlikuar. Dhe ish-presidenti amerikan nuk është një person që është i lehtë të parashikohet.

Por ajo që ne dimë është se nëse ai do të qëndronte ekskluzivisht me Truth Social dhe do të përfundonte bashkimin e Spac, ai ka të ngjarë të fitonte një pasuri të vogël.

Është e vështirë të shihet se si ky nuk është një faktor kryesor në të menduarit e tij. A do të ndryshojë kjo llogaritje ndërsa i afrohemi zgjedhjeve?

Mund të ndryshojë. Por tani për tani, Trump thotë se nuk do të kthehet.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-